Nejnovější zprávy: Průlomová novinka. Záchranáři mohou poskytnout transfuzi už ve vrtulníku Česká stopa v Londýně. Na opravu Big Benu bylo použito lešení z Karviné

Sport

​Baník by měli reprezentovat převážně hráči ze Slezska, říká František Komňacký

Fanoušci Baníku dodnes s nostalgií vzpomínají na sezonu 2003/04, kdy si tým okolo Bolfa, Slončíka či Heinze došel až pro ligový titul. U trenérského kormidla tehdy stál František Komňacký.

Foto: Zdeněk Bernadt

Bývalý trenér, kterému letos v listopadu bude 70 let, měl k dispozici skvělý tým plný bojovníků a ostravských srdcařů. Od té doby Baník na ligový trůn nevystoupal, zažil i pád z elitní soutěže a v letošním ročníku Fortuna ligy skončil až osmý.

„Naši elitní ligu pozorně sleduji, zvláště pak týmy, kde jsem působil. Baník jsem sledoval od začátku sezony a musím říct, že je to málo. Podle mě by měl být v top pětce a měl by bojovat o poháry. Vše ostatní je neúspěch,” myslí si František Komňacký.

Zmínil jste poháry. Má na ně ale současný Baník?
Pokusit se o to musí, ať už má jakýkoliv tým. Místní tradice a síla fanouškovského kotle je tady taková, že se do pohárů mají tlačit.

Letošní sezona Baníku byla jako na houpačce. Souhlasíte?
To ano, byly tam nevyrovnané výkony. Bylo tam pár zápasů, kdy byla jejich obraná fáze v pořádku, mají tam výrazné osobnosti Laštůvku a Stronatiho, jenže nebylo to soustavné. Baník měl hodně ztrát doma, kde se možná projevilo, že se nemohl spolehnout na podporu svého dvanáctého hráče - tedy fanoušků. Každopádně osmé místo, to je málo. Myslím, že Baník musí sehnat jednoho nebo dva kvalitní hráče do útoku.

Baník bývá na přestupovém poli vždy aktivní. Jak ale hodnotíte posily, které nyní do Ostravy chodí?
Doba je už jiná, než byla. Sám vzpomínám ale na to, že za Baník hráli z devadesáti procent baníkovci. Je to tady specifický region, Ostrava byla vždy svoje a sázela na vlastní hráče. Proto se mi zdá, že přísun posil z jiných oblastí a ze zahraničí není tím správným směrem, kterým by se klub měl ubírat. Vždy se tady stavělo na odchovancích, a tak by to mělo být. Podle mě by Baník měli převážně reprezentovat hráči ze Slezska. Tak tomu bylo i v minulosti.

Doba je ale jiná. Elitní hráči Karviné nebo Opavy radši chodí do Prahy nebo do Plzně. Neměl by se v tomto směru Baník chovat jinak?
Dřív tomu tak bylo. Baník byl hvězda. Byl to klub, ve kterém byla čest hrát pro každého hráče regionu. Byl to tady nejlepší klub. Globalizace se však dotkla i Baníku. Nové vedení, které klubu přineslo stabilizaci a ekonomickou jistotu, by se možná mělo více zaměřit i na výchovu vlastních odchovanců, kteří by pro Baník žili. Já každopádně věřím, že tam talenty pořád jsou a že pro ně bude prestiž reprezentovat Baník. Pokud pak budou šikovní, tak mohou z Ostravy odejít i do zahraničí, kam by tak nemuseli chodit jen z Prahy nebo Plzně.

Baník do uplynulé sezony vstoupil s trenérem Kozlem, tomu se ale ostravské angažmá příliš nepovedlo. Měl podle vás skončit dřív?
Luboše jsem sledoval. Znám ho jako kvalitního kouče, ale pořád se mi zdálo, že do celého Slezska nezapadl. Je to podle mě jiný typ trenéra, který je více spjatý s Prahou a reprezentací. V Dukle odvedl dobrou práci, ale Baník mu úplně nesedl. Možná ho jako svého nepřijali ani diváci, a to odvolání nakonec mohlo přijít i dřív. Zdálo se mi, že pak pod trenérem Smetanou mužstvo ožilo.

Myslíte si, že Ondřeje Smetana je pro Baník tím pravým?
Nejsem o tom úplně přesvědčený. Po jeho boku bude stát i Tomáš Galásek, který je velkou ikonou a býval vynikajícím fotbalistou, ale podle mě Baník potřebuje trenéra s většími zkušenostmi, který zvládne tlak a vše, co pozice v Baníku obnáší. Svěřit to takto mladému a nezkušenému trenérovi je podle mě trošku riziko. Každopádně podařit se to může.

A může podle vás časem dojít i k tomu, že trenéra Smetanu ve funkci nahradí právě Tomáš Galásek?
Teoreticky se to stát může. Já to vidím tak, že může být výborný kouč, ale v tomto okamžiku podle mě ještě nemá tolik zkušeností, aby vedl tak ambiciózní klub, jakým Baník je. Osobně bych preferoval trenéra s většími zkušenostmi, na druhou stranu, už mnohdy se podařilo, že trenér uspěl i na své první větší štaci.

Věřil jste, že Baník v průběhu minulé sezony přivede trenéra Vrbu?
Myslel jsem si, že to klapne. Pavla mám spojeného s Baníkem, ve kterém prožil spoustu let. V době, kdy byl volný a Baník přemýšlel o změně, tak jsem myslel, že on bude tím vhodným typem, ale nakonec to nedopadlo a Sparta byla rychlejší. Podle mě ale Pavel v Baníku stejně jednou skončí. Slušelo by mu to.

Už jste to naťukl, ale velkým tématem v Baníku jsou cizinci. Není jich v Ostravě na váš vkus až moc?
Podle mě to není nejlepší cesta, ale asi se tomu nedá zabránit. Musí však pochopit duch města, což dokáže jen ten, kdo místní lidi zná a kdo tady žije. V tom si myslím, že Ostrava byla vždy silná. I za mě bylo těžké, aby tady zapadl hráč, který přišel odjinud. My jsme je proto ani moc nehledali a už vůbec ne v cizině. Dnes je však doba jiná. Já vidím cestu v tom, že tam, kde nemáte hráče z regionu, se to klidně může doplnit i cizincem, který bude rozdílový. Baníku však vždy přineslo největší úspěchy to, když stavěl na svých hráčích.

Za vás byli v týmu takoví hráči, jako Bolf, Slončík nebo Čížek. Nechybí vám ale v současném kádru větší srdcaři?
To spolu souvisí. Když víte, že reprezentujete tátu, kamarády nebo spolužáky a bojujete za klub, který vás vychoval, tak k němu máte jiný vztah, než když rostete jinde. V tom bych spoléhal na duch oblasti a Ostravy, která byla vždy hrdá. Hrát za ni, to byla pro každého čest. Já osobně si Baník vždy spojuji a budu spojovat s těmi, co tady vyrostli, naučili se tady hrát fotbal a pro klub dýchají.

Na druhou stranu, v Baníku roste i několik talentovaných odchovanců. Co říkáte třeba na Davida Buchtu?
Ten se mi velice líbí. Je to hráč ražení, které mám rád. Je výborný technicky, je gólový a dobře se na něj dívá. Je jedním z těch, na kom se dá stavět. Není to však jediný talentovaný hráč Baníku. Vždy tam bylo dost talentů, ale jde o to, aby dostali příležitost. A když je tam třeba šest nebo sedm cizinců, tak o tolik méně bude hrát domácích fotbalistů.

Když si to tedy shrneme – Baník má skvělé zázemí, ekonomickou stabilitu i silného majitele. Co mu ale chybí k tomu, aby se vrátil mezi tuzemskou špičku?
Stabilita ve výkonnosti. Aby hráči šli za výsledkem a ukázali větší nasazení. Za Ostravu se málo rvou, není to takové, jako to bývalo zvykem. Proto mluvíme o ostravském duchu. Je třeba přilákat zpátky diváky, což byla vždy důležitá součást Baníku, který se díky fanouškům vždy vyždímal. Taky je důležité cílevědomé zařazení mladých hráčů, kteří budou správně vedeni. To je cesta, po které Baník musí jít. Já jsem přesvědčený, že to bude fungovat.

A co vy, plánujete ještě návrat na fotbalovou scénu?
Letos mám 70 let. To už je příliš na to, aby trenér hořel. Je to řemeslo, které musí dělat mladší s ohromnou energií i vůlí. To jsou vlastnosti, které u sedmdesátiletého člověka už nejdou. Já jsem se s vrcholovým fotbalem rozloučil v okamžiku, kdy jsem byl v důchodovém věku. Je tady spousta mladých a šikovných trenérů, kteří to dělají dobře, a já nelituji, že jsem z toho odešel. Ani chvíli ale nelituji ani toho, že jsem byl součástí fotbalu, protože fotbal mi dal opravdu hodně. Je to však tak náročné povolání, že ho naplno může dělat jen zdravý a energií nabitý člověk.