Společnost
07/12/2015 Jaroslav Baďura

Baník Ostrava: Co čeká klub v době „po Šafarčíkovi“?

Někdo je nadšen a nepokrytě jásá, někdo čeká, co se bude dít, někdo pro změnu glosuje, že v Baníku Ostrava se po avizovaném odchodu Petra Šafarčíka z vedení klubu nezmění vůbec nic. Kdo má pravdu?

Jen si to představte: Jste úspěšný podnikatel a z důvodů, které jsou známy jen vám, se rozhodnete koupit prvoligový fotbalový klub. Možná vám to leckdo rozmlouvá, možná vám říkají, že koupit klub, který s největší pravděpodobností spadne do nižší soutěže, nemá vlastní stadion a s částí fandů se rozhádal, není úplně rozumné.

Vy se přesto rozhodnete do toho jít. Jste majitelem Baníku Ostrava. Tušíte zhruba, co je ofsajd, že se hraje na dva poločasy a vyhraje ten, kdo dá více gólů. Jinak o fotbalovém byznysu, navíc v české kotlině, nemáte ani páru…

Ve stejné situaci bude i nový majitel Baníku. Bude potřebovat kontakty ve vedení soutěže, bude muset rozhodovat, jakým směrem se klub vydá, zda a jak investovat do mládeže, jaké hráče nakoupit k posílení kádru, který se bude velmi výrazně měnit.

Baníkovských legend, těch starších, i těch, které hrály ještě nedávno, je ještě dost. Kdo z nich ale bude ochoten pomoci a kdo může být pro nového majitele přínosem? Komu bude nové vedení klubu naslouchat?

Jakou roli sehraje současné vedení klubu? Nebo za ním udělá majitel tlustou čáru? Může si nový majitel dovolit odstřihnout se zcela od Petra Šafarčíka?

Baník bude potřebovat mimořádně schopného ředitele klubu a sportovního ředitele. Někdo možná namítne, že po těch, co tam jsou nyní, bude lepší každý – pravdou ale je, že ty pravé lídry na tyto pozice bude klub hledat velmi těžko. Pokud se mu to podaří, má první poločas o záchranu klubu vyhraný.

Sdílejte článek