Sport
17/06/2024 Petr Sobol

Baník se vrátí domů! Nové Bazaly pro 15 tisíc fanoušků, kdy se začne stavět?

Vizualizace: se souhlasem PROJEKTSTUDIA

Fanoušci Baníku se radují. Fotbalisté slezského celku by se měli vrátit domů – na Bazaly.

O možném návratu Baníku na Bazaly se spekuluje už dlouho. Půjde to? Nepůjde to? Je to vůbec možné? Vedení města proto nechalo zpracovat odbornou studii, která měla potvrdit, nebo případně vyvrátit, jestli se Baník může vrátit tam, kde před dvaceti lety vybojoval ligový titul.

Odborníci v čele s Danem Kotkem a Rudolfem Müllerem přišli s jasným závěrem. Baník na Bazalech hrát může! „V rámci přezkoumávání jsme nedošli k tomu, že bychom narazili na něco, co by řeklo, že to nejde. Město dnes má dokument, který říká, že můžeme stavět,“ potvrdil Müller.

Místo, kde Bazaly stojí, je historicky poddolované, stavbě nové fotbalové arény to ale nezabrání. „Je nutné určit, kde jsou poruchy, a v těch místech nezakládat. Musíme najít místa, kde zakládat budeme, abychom nevrtali někde, kde to nepůjde,“ vysvětlil Müller.

Baník v současné době hraje své domácí zápasy na Městském stadionu ve Vítkovicích, ten už ale kapacitně nestačí. Přestěhuje se na něj i ostravský B tým, který vykopal druhou ligu, město navíc stadion chce rozvíjet zejména pro atletické účely, kterým slouží primárně.

Město proto řešilo i výstavbu nového stadionu ve Vítkovicích, kde má vyrůst i aréna pro hokejové Vítkovice, tato varianta by byla ale velmi nákladná. Proto zvítězila cesta návratu na Bazaly. „Jsme teprve na začátku procesu, celý projekt musíme nakreslit. V tento okamžik je ale velká naděje, že na Bazalech bude stadion, který postavíme za normální peníze,“ řekl ostravský primátor Jan Dohnal.


Vizualizace: se souhlasem PROJEKTSTUDIA

Kapacita nového stánku by měla být okolo 15 tisíc diváků. Nakonec může být i o něco vyšší, ale už ne nijak výrazně. Nepočítá se s více než 18 tisíci diváky. Na výstavbě stadionu by se měl finančně podílet i majitel Baníku Václav Brabec. „Chci se podílet na tom, aby fotbal v Ostravě vzkvétal. Baník nějakým způsobem bude finančně na novém stadionu participovat,“ dodal.

Podle primátora Dohnala je reálné, aby ještě letos byla vyhlášena architektonická soutěž, stavět by se tak mohlo začít v roce 2027. Přesné náklady ještě v tuto dobu známé nejsou, Kottek s Müllerem ale vycházeli z příkladu nového stadionu v Hradci Králové. „Celkové náklady na stavbu jsou proto dnes navrženy zhruba na 1,5 miliardy korun,“ sdělil Müller.

Součástí stadionu bude i klubové muzeum. „Nové Bazaly budou vytvořeny i pro 22. století,“ řekl Müller. Mělo by dojít k úpravě Českobratrské ulice, naopak se ale nepočítá s výstavbou žádného parkovacího domu. Bazaly totiž leží jen kousek od centra města a jsou dobře dostupné MHD.


Vizualizace: se souhlasem PROJEKTSTUDIA

Vizualizace nového stadionu rychle „obletěla“ svět sociálních sítí a sklidila kladné ohlasy. O konečnou podobu stánku se ale jednat nemusí. „Proběhne architektonická soutěž, takže podoba stadionu může být jiná. Každopádně chceme vytvořit živé místo, které bude živou dominantou centra města,“ uzavřel primátor Dohnal.

Sdílejte článek