Sport
07/07/2024 Petr Sobol

Baník zbrojí na poháry! Jaké posily v létě dorazily na Bazaly?

Ilustrační foto: Marek Staník

Baník ukončil poslední ligovou sezonu na čtvrtém místě a v novém ročníku si zahraje předkolo Konferenční ligy. Ostravané jsou proto aktivní na přestupovém trhu.

Kádr Baníku se hodně proměnil už během loňského léta. A další změny se dějí teď. Několik hráčů už z Ostravy odešlo, vedení klubu naopak přivedlo pět posil. Podívejte se, které to jsou.

Michal Fukala

Narodil se ve Frýdlantu nad Ostravicí, poté hrál za Frýdek-Místek, ligovou kariéru ovšem načal v Liberci, ve kterém vydržel dlouhých šest let. Baník o něj měl zájem několikrát, třiadvacetiletý defenzivní fotbalista se ale k návratu odhodlal až teď. Respektive – přestup do Ostravy si domluvil už v zimě… Za Slovan Michal Fukala v lize odehrál 116 zápasů, dal jeden gól a přidal šest nahrávek. Na severu Čech okusil i evropské poháry, které ho čekají taky s Baníkem.

Matěj Chaluš

Stejně jako Fukala hrál v poslední sezoně za Liberec. Ve Slovanu už Matěj Chaluš působil předtím, pak se ale vydal ze severu Čech na sever Evropy a zakotvil ve švédském Malmö, odkud jej Baník také vykoupil. Šestadvacetiletý stoper prošel mládežnickými reprezentačními kategoriemi, jeden start odehrál i v reprezentačním áčku. Ligu hrál i za Příbram a Mladou Boleslav, zkušenosti sbíral rovněž v Nizozemsku.

Daniel Holzer

Jeho příchod do Baníku všechny překvapil. Daniel Holzer už v Ostravě dříve hrál, dokonce nosil na ruce kapitánskou pásku, v roce 2016 ale odešel do Sparty. Jenže na Letné se osmadvacetiletý univerzál neprosadil, hostoval ve Zlíně, pak byl zpátky v Baníku a poslední tři sezony hrál za Slovácko. Teď je autor 19 ligových tref zase v Ostravě. „Velmi důležitý faktor pro mě je i to, že je místní, dobře to tu zná a ví, co angažmá v Baníku obnáší. Věřím, že to bude velká posila i do kabiny,“ řekl na jeho adresu šéf sportovního úseku Baníku Luděk Mikloško.


Posily Baníku: Holzer, Fukala a Prekop. Foto: se souhlasem FCB

Erik Prekop

Posila do ofenzivy. Šestadvacetiletý slovenský útočník hrával ligu za Hradec Králové a Bohemians, za které se v posledním ročníku prosadil osmi góly. K tomu přidal dvě nahrávky a stal se nejproduktivnějším fotbalistou pražského celku. V Ostravě podepsal tříletou smlouvu s opcí. „Takový typ hráče dopředu nám trošku chyběl. Měli jsme o něj zájem delší dobu,“ uvedl Mikloško.

Ewerton

Vysněná posila! Brazilský hračička v Ostravě už hostoval a loňskou sezonu končil se 14 góly a pěti nahrávkami. Baník o něj velmi stál, sedmadvacetiletý Ewerton ale stále patřil Slavii. Oba kluby nakonec našly společnou řeč, Baník každopádně musel finančně přitlačit. „Máme nastaveny určité finanční mantinely a možnosti, přes které nemůžeme v rámci jakési vlastní ekonomické odpovědnosti jít, ale tady jsme je o něco překročili. Je to opravdu výjimečná situace, protože investujeme do hráče, který tady za rok prokázal velikou kvalitu, produktivitu a rozdílovost. Je to investice, která nám dává smysl, i s ohledem na to, že jsme se po dlouhé době dostali do pohárů,“ prohlásil Mikloško.

Sdílejte článek