Nejnovější zprávy: Mladý muž (23) zemřel při tragické srážce dvou aut ​Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit rikša

Společnost

Baví mě překvapení, říká jeden z nejlepších českých „dronařů“ Radim Kolibík

Jak udělat dobrou fotku z dronu, dostat se do prestižních světových médií, najít to nejlepší místo pro záběr? To a mnoho dalšího se dozvědí čtenáři v tištěném Magazínu PATRIOT, který vychází již tento týden.

Přinášíme malou ochutnávku z rozhovoru s Radimem Kolibíkem – neváhejte a objednejte si časopis, v němž najdete i spousty nádherných fotografií a další zajímavé čtení. Časopis si lze koupit na tomto odkazu: předplatné nebo si lze o časopis napsat na: info@patriotmagazin.cz.

I když se drony takřka raketově rozvíjejí a neustále se rozšiřují a zkvalitňují jejich technické možnosti, podle Radima Kolibíka stále platí, že pořízení skutečně kvalitní fotografie z dronu je ještě pořád o štěstí, snaze hledat zajímavá místa, být vytrvalý.

„A ještě stále jste nakonec překvapený, když uděláte špičkovou fotografii z místa, kde jste to třeba tak úplně nečekali. A to překvapení, to je pro mě ta síla, která mě táhne k letecké fotografii a k cestování.“

Jaké byly vaše začátky s dronem?
Pionýrské. Dron tehdy letěl maximálně sedm minut, to jste ještě neměl pod kontrolou stav baterie, výšku, souřadnice, ani to, co kamera zrovna snímá…

Jak to tedy vypadalo?
Na dronu tehdy byla světla, která signalizovala stav baterie. To znamenalo, že jsem každou chvíli musel nalétávat k místu vzletu a sledovat, jestli už nebliká vybitá baterie. Takže to někdy vypadalo, že se věnujete více kontrole baterií, aby stroj někde nespadl, než samotnému fotografování.

Kdy jste měl pocit, že se vám poprvé fotka z dronu opravdu podařila?
Jedna z prvních mých fotek vznikla při rozloučení fotbalisty Jankulovského na Bazalech. Vzlétl jsem nahoru, vyfotil jsem naslepo vyprodané Bazaly, a pak už jsem byl jen zvědav, jestli se snímek povedl. A vyšlo to – povedla se mi fotografie, která za jedinou noc měla na facebooku 47 tisíc zhlédnutí. Tehdy jsem dal o sobě poprvé na sociálních sítích nějak vědět. Za pár dní na mém facebookovém profilu Kolibík-foto.cz přibylo přes sedm set nových příznivců.

Na vašich cestách vznikly fotografie, kterých si, paradoxně, všimli odborníci a nadšenci nejdříve v zahraničí…
Ano, mých fotografií si všimli nejdříve v cizině. Já byl v letech 2012-2016 na mnoha místech světa. Fotil jsem východ i západ USA, Turecko,Maroko, Portugalsko, Španělsko, Francii, Itálii… Loňský rok skončil nádhernou expedicí s alpintrek.info na Hawai a znovu v mých oblíbených Spojených státech na přelomu listopadu a prosince.

A kdo si vás tedy všimnul?
Podařila se mi tehdy fotografie Niagarských vodopádů pořízených z americké strany, dostala se na řadu webů v USA, ale i v Rusku..

Ale vám se dostalo i oficiálnějšího ocenění…
V prosinci 2014 mi přišel e-mail – napsali mi z francouzského vydání National Geographic, že vybrali dvanáct nejkrásnějších fotografií toho roku pořízených z dronu a že vybrali i mou práci!

Více si můžete přečíst v tištěném Magazínu PATRIOT, který na bezmála padesáti stranách přináší i rozsáhlou reportáž o ostravských restauracích, kavárnách a bistrech, příběhy úspěšných byznysmanů z našeho kraje, rozhovor s majitelkou špičkové ostravské dílny nejen na historické uniformy a další zajímavá témata…