Společnost
03/12/2021 Petr Broulík

Bělák je fenomén a Jubilejní stále neobjevená, říká pořadatel unikátních procházek Ostravou

​Stále více obyvatel Ostravy se snaží poznat často až neuvěřitelnou historii tohoto dynamicky a kdysi i překotně se rozvíjejícího města nebo jeho dnešních částí a obvodů.

Ty často bývaly před sto padesáti lety jen malými samostatnými malými vesnicemi, avšak rovněž prošly zejména v minulém století hektickým vývojem.

Procházky po málo známých místech Ostravy pořádá už více než rok pod názvem Ostravské pěšiny mladý historik a kronikář obvodu Ostrava-Jih Petr Lexa Přendík. Nejnovější, dokonce tři procházky po méně známých koutech, se uskuteční v sobotu 4. prosince. Mladý badatel provede jejich účastníky zábřežským hřbitovem, Bělským lesem a Jubilejní kolonií.

Ostravané chtějí poznat neznámé kouty města

„V poslední době se procházek účastní stále více lidí, protože Ostravané se stále více zajímají o historii částí, které nejsou tak známé jako centrum města, Mariánské Hory, Přívoz, Vítkovice,“ říká Petr Lexa Přendík a až ho udivuje,kolik zájemců přitahují třeba jeho komentované procházky Bělským lesem.

„Bělák je naprostý fenomén. Tuto procházku kdybych pořádal každý týden, tak stále chodí další a další lidé. Letos jsem tam lidi provázel tak pětadvacetkrát,“ říká.

Připomíná, že když na podzim začala opět přituhovat pandemie covidu, lidé začali jeho procházky navštěvovat oproti loňsku mnohem více. „Loni, když začala zima, tak jsem musel skončit, protože přišly zákazy chodit ve skupinkách, ale teď to tak není a třeba minulou sobotu na procházku vítkovickým hřbitovem přišlo na pětadvacet lidí, i když nebylo zrovna nejlepší počasí. A to jsem provázel tímto hřbitovem už týden předtím,“ říká Přendík.

Myslí si, že lidé v období koronaviru rádi přivítají možnost vyjít z domu ven a ještě se něco na vycházce dozví a poznají. Pro případ dalších zákazů zvažuje pořádat online besedy z historie města.

Mnoho Ostravanů vůbec nezná Jubilejní kolonii

Dodává, že ho až překvapuje, že mnozí Ostravané své město ani moc neznají. Pohybují se totiž pořád na stejných místech z práce do práce, často ve stejné lokalitě.

Petr Lexa Přendík. Foto: Petr Broulík

„Kolik obyvatel Ostravy třeba nezná Jubilejní kolonii, kterou my tady u nás na Ostravě-Jihu známe jako skvost, ale člověk z Poruby už třeba ne,“ říká Petr Lexa Přendík, jehož komentovaná procházka provází výstavní dělnickou kolonií vybudovanou v letech 1921 až 1950 ke stému výročí vzniku Vítkovických železáren.

Tvořilo ji 843 dělnických bytů, situovaných do jednopatrových až dvoupatrových domů s dvory, vnitřními ulicemi a s vlastní knihovnou; její architekti se inspirovali sociální výstavbou takzvané Rudé Vídně.

Lidé na procházkách objevují třeba moravsko-ostravské kavárny

Petr Lexa Přendík má zatím v portfoliu svého projektu Ostravské pěšiny na třicet tematických komentovaných procházek, které nejsou nijak náročné. Rád by vytvořil až ke stovce vycházkových okruhů po celé Ostravě.

Teď má rozpracovaný nový námět na vycházku Hulváckým lesem a Polankou nad Odrou, kterou bude pořádat mezi vánočními svátky. „Polanka má dochované centrum bývalé obce, jehož součástí je rybník, kostel, zámek, spousta církevních staveb či škola,“ říká kronikář.

Ostatně neznámé části dnešní Ostravy, do kterých leckterý Ostravan nikdy ani nezabloudil, se snaží Petr Přendík objevovat pro mnohé lidi od začátku. Mezi prvními jeho vycházkami byly třeba Proskovice a „hity“ jeho Ostravských pěšin jsou i procházky na haldu v Hrabůvce, Jubilejní kolonií a jejich účastníci také například objevují staré, mnohdy už zaniklé moravskoostravské kavárny.

Ostrava před rokem 1900 plná dobových fotografií

„Snažím se najít taková místa a témata, která lidé neznají. Když už dělám třeba procházku centrem Ostravy, tak provázím lidi po historii ostravských kaváren, obchodních domů nebo po stavbách Ernsta Kornera, který patřil k nejvýraznějším architektům meziválečné Moravské Ostravy. Teď plánuji procházku po ostravských secesních stavbách,“ říká třicetiletý Petr Lexa Přendík.

Dalším velkým esem Ostravských pěšin bude představení projektu Ostrava ve fotografiích před rokem 1900, na němž Přendík pracuje v posledním půlroce. Přednáška se spoustou historických snímků z 19. století ukáže návštěvníkům nejen podobu Ostravy tak, jak ji znali naši prapradědové, ale srovná historické pohledy s těmi současnými.

Chybět nebude ani odborný komentář. Akce se uskuteční 14. prosince v 18 hodin v komorním klubu v Jubilejní kolonii v Hrabůvce.

Zlatým hřebem bude velký pochod po pěšinách přes celou Ostravu

Projekt Ostravské pěšiny odkazuje na to, že se při nich chodí pěšky, ale jeho hlavním mottem je ukázat Ostravu jako zelené město. Proto účastníci chodí často opravdu po pěšinách mimo hlavní trasy a městské chodníky.

Vysněnou třešničkou na dortu, kterou mu však covid stále nedovolil uskutečnit, je pro Petra Přendíka uspořádat velký pochod Ostravou.

„Ten ponese název Ostravská pěšina a půjde se z jednoho konce Ostravy na druhý. Povede co nejvíce po všech vyšlapaných pěšinách a mimo obytnou zástavbu. První ročník půjde z Proskovic přes Starou Bělou, Bělský les, pak kolem Odry a Ostravice až do Koblova. Bude to asi celodenní pětadvacet kilometrů dlouhý pochod, takže bude i namáhavý. Ale zase to nebude nic, co by se nedalo ujít,“ usmívá se mladý badatel a kronikář obvodu Ostrava-Jih.

Sdílejte článek