Byznys
01/06/2017 ČTK

Beskydské rehabilitační centrum chystá přístavbu Léčebného domu doktora Storcha

Beskydské rehabilitační centrum v Čeladné na Frýdecko-Místecku chystá na příští rok přístavbu Léčebného domu doktora Storcha asi za 61 milionů korun. Cílem je zkvalitnit ubytování pacientů.

V přístavbě by mělo vzniknout asi 60 pokojů, z nichž 65 procent bude jednolůžkových. Novinářům to řekl ředitel a spolumajitel Beskydského rehabilitačního centra Milan Bajgar.

„Potřebujeme více jednolůžkových pokojů. Potřebujeme držet krok s požadavky našich pacientů a ten požadavek na jednolůžkové pokoje je samozřejmě v dnešní době naprosto oprávněný,“ uvedl Bajgar.

Centrum nyní disponuje zhruba 250 lůžky. Tento počet ale nechce do budoucna zvyšovat. „Jeden dům máme pronajatý a další domy projdou ještě rekonstrukcí a tam snížíme lůžkovou kapacitu. Cíl je mít co nejvíc jednolůžkových kvalitních pokojů. Takže my se nechystáme už na další navyšování lůžek, těch zhruba 250 je maximum, které chceme,“ řekl ředitel.

Do Čeladné nyní ročně přijíždí přes 4000 klientů z celé republiky. Centrum nabízí léčbu nemocí pohybového, oběhového a nervového ústrojí a až 80 procent jeho klientů jsou pacienti, kteří přicházejí přímo z nemocnic po operacích.

„Jsme zaplněni neustále, nezavíráme ani přes Vánoce, přes Nový rok a teď prožíváme těžké časy, protože nejsme schopni právě ani ty přímé překlady přijímat. Jsme prostě zavaleni pacienty. Takže je to teď těžké, ale ne proto, že bychom pacienty neměli, ale když je ten převis pacientů obrovský, tak je to stejný problém,“ řekl Bajgar.

V centru pracuje 250 zaměstnanců a jeho loňský zisk byl okolo tří milionů korun. „Naprostou většinu prostředků investujeme zpátky. Protože je to starý areál, opravujeme průběžně všechny staré, historické budovy, které mají většinou sto let. Takže nečekáme žádné zisky, chceme, aby se areál rozvíjel a aby byli pacienti maximálně spokojeni,“ řekl ředitel.

Od roku 2000 kdy Beskydské rehabilitační centrum vzniklo, do něj jeho majitelé investovali až 200 milionů korun. Rozvíjejí i kulturní aktivity pro pacienty.

V centru jsou například dvě galerie a nyní se chystá odhalení sochy sochaře Albína Poláška Strůjce svého osudu. Úpravami prochází rovněž desetihektarový lázeňský park.

„Protože to bylo obrovsky zanedbané, děláme úplně novou koncepci, která je moderní, zároveň akceptuje staré myšlenky tvůrců parku. Protože park byl založen asi před 110 lety, samozřejmě většina dřevin už si zaslouží obnovu, ale děláme to velice citlivě,“ řekl Bajgar.

Centrum si letos připomíná 115. výročí vzniku tehdejších Lázní Skalka, které založil lékař Jan May v roce 1902. V 50. letech byl lázeňský komplex přeměněn na pobočku Okresní nemocnice ve Frýdku-Místku. Po změně režimu se z něj stala Nemocnice Čeladná, která se v roce 2000 transformovala v odborný léčebný ústav.

Hlavní akcí k 115. výročí lázeňské péče v Čeladné bude 1. prosince křest připravované knihy Životodárné údolí věnované historii lázní, osobnostem s nimi spjatými a jejich proměně v rehabilitační centrum.

Sdílejte článek