Společnost
08/04/2022 Petr Sobol

Beskydy v sobotu otevřou pivní stezku. Nabídne přes 100 druhů piva

Sobota 9. dubna bude v Beskydech dnem zaslíbeným milovníkům piva. Po dvou složitých koronavirových letech v plné síle startuje sezona na Beskydské pivní stezce.

Beskydská pivní stezka symbolicky odstartuje akcí v Beskydském pivovárku na Ostravici, který 9. dubna oslaví devět let své existence. Loni se zároveň stal držitelem Ceny cestovního ruchu turistické oblasti Beskydy „Nejlahodnější pivo Beskyd roku 2021“. Tento pivovárek ale zdaleka nebude jediným zdrojem zlatavého moku, který se turistům představí.

„Turistické trasy, cyklostezky a tipy na výlety se zastaveními v pivovarech a minipivovarech už mají v součtu zhruba 700 kilometrů. A gastro zážitkem je na nich nejen zhruba 100 druhů piva, ale i nabídka krajových specialit,“ říká Monika Konvičná, ředitelka Destinačního managementu turistické oblasti Beskydy – Valašsko.

Turisté mohou na pivní stezku vyrazit podle svých preferencí a kondice, pěšky i na kole. Cyklisté najdou v mnoha pivovárcích i chutná místní nealkoholická piva. Pokud chtějí degustovat alko nápoje, mohou kombinovat cykloturistiku s ubytováním ve vybrané lokalitě. K dispozici je celkem 25 tras. Od nejkratších v délce jednotlivých kilometrů až po ty skoro 50kilometrové. Pro výběr té správné cesty a atraktivních zastávek zájemcům slouží beskydyportal.cz.

Pivovary v Beskydech však letos nemají připravenu jen jednu akci na jeden konkrétní den. Od 9. dubna budou probíhat postupně a na různých místech po celé jaro i léto. Kromě turistiky a gastronomických zážitků je pobaví i soutěže – o nejlepší pivo a nejlepší tradiční krajový pokrm roku. Soutěž začíná prvního května. Od té chvíle mohou návštěvníci hlasovat prostřednictvím QR kódů přímo na stránkách pivovarů, nebo na zmíněném portálu.

„Beskydská pivní stezka ale zdaleka není jen o putování od pivovaru k pivovaru. Na trasách jsou vždy zajímavá místa lákající k poznání. Třešinkou na dortu je pak ochutnávka piva, pivních specialit a místních pochutin,“ doplnila Monika Konvičná.

Mnohé pivovary mají navíc zajímavou historii a patří do městských památkových rezervací. Vhodné zastavení po náročném výkonu z výstupu na Lysou horu nabízí například pivovárek v Ostravici, po výstupu na Skalku lze navštívit pivovárek v Kunčicích pod Ondřejníkem – na trase k němu navíc turisté najdou i krásný unikátní dřevěný kostelík. Pivovar Kohútka pro změnu láká na cestě z Prašivé, na které se nachází další dřevěný unikát Česka.

Na pivní stezce lidé potkají například i malebný Štramberk, unikátní chráněné peřeje na Ostravici, Muzeum Sigmunda Freuda v Příboře, Lišku Bystroušku z Janáčkovy opery na Hukvaldech, cyrilometodějská poutní místa, zříceniny hradů nebo známé rozhledny i méně známé romantické vyhlídky.

Sdílejte článek