Cestování
21/03/2022 Jaroslav Baďura

Bestseler o lékařích - horolezcích vyšel v češtině. Knihcentrum pořádá besedu s autogramiádou

​Spolupracovník Magazínu PATRIOT, komentátor, scenárista, režisér filmů z horolezeckého prostředí Jerzy Porębski představí se spoluautorem Wojciechem Fuskem ve středu 23. března v 17 hodin v ostravském Knihcentru knihu Lékaři na horách.

I čeští čtenáři se tak budou moci seznámit s příběhy lékařů, kteří se na mnoha expedicích stali doslova hrdiny…

Jerzy, proč točíte filmy a vydáváte knihy právě o horolezectví?
Narodil jsem se ve městě Bielsko-Biala, tedy v Beskydech. Velmi pozdě, ve svých pětatřiceti letech, jsem však začal s turistikou v Tatrách. Poté jsem se skamarádil s Krzysztofem Wielickim, hvězdou polského a světového lezení. Začal jsem lézt rekreačně a o dva roky později jsem šel s Krzysztofem na expedici na Gasherbrum I a II. Stal jsem se členem skutečného týmu snů, v němž byly světové hvězdy horolezectví jako Carlos Carsolio z Mexika, Rob Hall z Nového Zélandu a Ed Viesturs z USA. Byla to poslední expedice Roba Halla, který o rok později, v roce 1996, zemřel při tragédii na Everestu.

Toužil jste někdy po zdolání osmitisícovky?
Samozřejmě, ale rychle jsem si uvědomil, že to bohužel fyzicky nezvládám a věnoval jsem se trekkingu a sledování opravdových horolezců.

Kdy a proč jste o horolezcích začal psát knihy a natáčet dokumenty?
Téměř všechno v mém životě se děje kvůli Česku nebo Čechům. Tak tomu bylo i tentokrát. Oslovila mě Markéta Kratochvílová, která společně s Joskou Rakoncajem pracovala na filmu České himalájské dobrodružství a chtěla natočit rozhovor s Krzysztofem Wielickim. Krzysztof tedy přijel do Ostravy a rozhovor natočil. Později jsem dostal DVD od Markéty a tím to začalo. Říkal jsem si, že bych měl něco takového dělat v Polsku, našel jsem producenta a v roce 2007 jsme vydali Polské Himaláje – pět knih a pět filmů s celou historií polského himálajského horolezectví. Poté přišly další filmy (celkem 21), komiksy (5) a knihy (4).

Který dokument považujete za nejsilnější a proč?
Rozhodně Zakopiańczycy. Je to film o přátelství v horách a nížinách. Bylo to rok poté, co můj přítel Maciek Berbeka zemřel na Broad Peak. Velmi emotivní film. Ve francouzské kinematografické distribuci je již rok pod názvem Les Guerriers de L’Himalaya.

Co je těžší, režírovat dokument nebo hraný film?
Jeden americký režisér řekl: Ve fiktivním filmu je režisér Bohem a v dokumentu je Bůh režisérem. A to je pravda. Nikdy jsem nechtěl režírovat fiktivní film, ale miluji dokumenty a mám dokumentární duši, která se projevuje ve všem, co dělám. Skutečné události, skuteční lidé a jejich příběhy jsou smyslem mé práce.

Jak silnou stopu vlastně ve světě zanechali polští horolezci?
Poláci vymysleli zimní lezení v Himalájích a Karakoramu. Začalo to zimním výstupem na Mt. Everest v roce 1980 na vrcholu byli Krzysztof Wielicki a Leszek Cichy a více než 10 let až do smrti Jerzyho Kukuczky a Wandy Rutkiewicz pokračovala takzvaná Zlatá éra polského himálajského horolezectví. Tehdy byli Poláci světovými lídry.

A jaké jméno mělo a má ve světě české horolezectví?
Československá expedice byla první z komunistických zemí, která dosáhla osmitisícovky, byla to Nanga Parbat v roce 1971. Čas plynul a svět sledoval československé úspěchy a tragédie. Nedávnými českými úspěchy jsou dva Zlaté cepíny za fantastické nové cesty Marka Holečka s kamarády.

Vaše nová kniha vychází v češtině. O čem je?
Expedic do vysokých hor byly stovky nebo dokonce tisíce a většinu z nich doprovázel lékař, který byl také zpovědníkem, přítelem, často pracoval jako ostatní, sháněl zásoby, organizoval zajištění léků na všechny možné nemoci, ošetřoval také místní lidi včetně dětí, zasahoval při nehodách. A právě jejich role v expedicích nás se spoluautorem knihy Wojciechem Fuskem zaujala. Jiné knihy o účasti a roli lékřů na expedicích neznáme. Právě oni hráli obrovskou, někdy rozhodující roli a zachránili životy mnoha horolezcům. Chtěli jsme je touto knihou ocenit.

Jak těžké bylo přesvědčit lékaře, aby o svých zážitcích hovořili?
Mnoho z nich znám osobně už roky. Ve skutečnosti je velmi potěšilo, že o nich chceme psát. Když vyprávěli své příběhy, byli často velmi dojati a my se snažili tyto emoce přenést na papír. Je o nich tolik příběhů, že je možné už nyní napsat další pokračování.

Jak moc se jejich úloha mění s odstupem let?
Jejich role se výrazně snížila v důsledku změny horolezeckého stylu na takzvaný alpský, tedy malé týmy a rychlé lezení, jako to dělá třeba zmíněný Marek Holeček. V Tatrách se jejich role také snížila kvůli možnosti rychlého transportu helikoptérou do nemocnice. Kniha je tedy především o historii.

Foto: Nakladatelství xyz

O knize Lékaři na horách

Příběhy o mezích lidských možností, o lidskosti, která prochází zkouškou nad mraky. Příběhy lidí, bez kterých by mnoho dnešních borců vysokohorského lezení nežilo. Himálajští expediční lékaři jsou neviditelní hrdinové, často ale také klíčové postavy expedic, a to nejen když dojde k nehodě… Autoři popisují nejdramatičtější události v historii himálajského horolezectví, ale také každodenní život v základním táboře. Mluví s horolezci a lékaři, vracejí se do historie, aby ukázali, jak se vyvíjela záchrana i horská medicína. A nevyhýbají se ani bolestivým příběhům, kdy už bylo na záchranu příliš pozdě.

Sdílejte článek