Nejnovější zprávy: Bráchové chtěli mexické bistro, teď s Los Capolitos nestíhají otvírat nové pobočky Beskydy lákají. Turisté v nich loni utratili přes 1,3 miliardy korun

Společnost

Betlémy, svařák i Ježíškova pošta. Na Slezskoostravský hrad míří Vánoce

Slezskoostravský hrad je pro návštěvníky nachystán s adventní atmosférou a pohodou. Připravena je nejen výstava betlémů, ale během třetí adventní neděle i tradiční program Vánoce na hradě.

Foto: se souhlasem Slezskoostravského hradu

„Je to ideální místo na klidnou vánoční procházku s rodinou, či přáteli,“ zve srdečně kastelánka, Miriam Čechová.

Výstava betlémů bude zahájena 3. prosince 2022 a trvat bude až do 8. ledna 2023. K vidění budou dřevěné a papírové betlémy převážně ze soukromých sbírek. Některé exponáty jsou zapůjčeny z muzeí. Mimo zápůjčku z Přerova a Prostějova jde hlavně o betlémy z Moravskoslezského kraje.

Zajímavostí je betlém z Valašského muzea, který vznikl v rámci řezbářského sympozia a každou jeho figurku vytvořil jiný řezbář. Většina papírových betlémů je pak ze soukromé sbírky pana Stanislava Dostála z Přerova. Ten se může chlubit sbírkou o 700 exponátech, na hradě jich bude vystaven pouze zlomek. V hradní galerii najdete také zajímavé informace o tradici vánočního stromečku nebo vzniku betlémářství.

Po celou dobu výstavy bude v galerii otevřen bar s punčem, horkou čokoládou a nebudou chybět vánoční koledy a dětský koutek.

Výstava betlémů je přístupná v rámci běžného vstupného na hrad. V prosinci je hrad otevřen mimořádně vždy od pondělí do neděle od 9 do 18 hodin. Výjimkou bude pouze Štědrý den a Silvestr, kdy se hradní brány uzavřou již ve 14 hodin.

Vánoce na hradě 2022

Zajímají vás vánoční zvyky? O třetím adventním víkendu, 10. a 11. prosince, zažijete na hradě pravou vánoční atmosféru.

Děti mohou napsat dopis Ježíškovi v rámci Ježíškovy pošty. Za odborné asistence a výkladu si malí i velcí návštěvníci mohou roztopit olovo a zjistí, co je čeká v příštím roce.

Stánek s pečenými kaštany jednak zahřeje, ale také ovoní. Na hradě budou k vidění také ukázky ražby mistra pregéře a historické mince "pod polštář", dle starých zvyků. Chybět nebudou zvířátka, betlém, soutěže nebo divadlo.