Nejnovější zprávy: Zázraky se dějí! Těžce zkoušená rodina nečekaně získala miliony na vysněný dům Návrat po 36 letech. Do Divadla Petra Bezruče míří Bratři Karamazovi

Gastronomie

Bezinfekčnost hostů by měl kontrolovat stát, vzkazují restauratéři

​Bezinfekčnost hostů restaurací by měl kontrolovat stát a jeho složky. Myslí si to provozovatelé restaurací z Ostravy a Hlučína na Opavsku, které oslovila ČTK.

Od 1. listopadu bude v hospodách a restauracích povinné kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti. Ilustrační foto: pixabay.com

Někteří se obávají výrazného úbytku návštěvníků. Myslí si, že přestanou do podniků chodit i ti, kteří jsou očkovaní a mohou bezinfekčnost snadno prokázat. Povinnost kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti provozovatelům restaurací a hospod ukládá od 1. listopadu nové vládní opatření.

"Je to jako když na silnici vysypete velké klády. Auto sice projede, ale s problémy. Příště se takové silnici řidič vyhne. Podobně to bude fungovat i u nás. Lidé nebudou chtít podstupovat neustále kontroly. Očekávám, že návštěvnost klesne až o 90 procent," řekl majitel restaurace Stará Celnice v Hlučíně na Opavsku Pavel Kubina.

Podle něj bude kontrola hostů problematická. Míní, že by ji měl dělat stát a jím pověřené složky, jako jsou policisté a hygienici. "Bude to náročné, nebude to budit dobrý dojem. Jsme schopni to vlastními silami kontrolovat, ale od toho tady jsou přece jiné orgány státu," řekl. Navíc se domnívá, že kontroly v restauracích jsou zbytečné. "Nevím o nikom, kdo by se u nás nakazil. Neznám ani žádnou jinou restauraci, kde by se nákaza šířila," dodal.

Podobně uvažuje i Kateřina Ptáčková, která provozuje několik restaurací v Ostravě a v Hlučíně. "Kontroly by měl dělat stát. Měla by se zvýšit četnost kontrol ze strany policie a hygieniků. Ti k tomu mají oprávnění," řekla. Dodala, že kontroly může zajistit, bude ji to ale stát dalšího člověka, který bude muset být v práci. "V hospodách navíc bude méně lidí," doplnila.

Personál podniků by měl kontrolovat doklad o bezinfekčnosti ve chvíli, kdy se hosté usadí. Povinnost neplatí pro odběr jídla s sebou. Restauratér bude odpovědný za kontrolu dokladu. Host bude muset certifikát předložit a bude ručit za to, že není falešný.