Nejnovější zprávy: Začne oprava Mongolské ulice v Porubě, omezení potrvají měsíc Dobrá zpráva z Moravskoslezského kraje. Číslo R kleslo na 0,99

Společnost

​Bezmála 130 let starý dům v centru Ostravy čeká rekonstrukce

Ostravané dům na rohu Hollarovy a Nádražní ulice naproti Komerční banky dobře znají, pamatují si jej například jako objekt, v jehož přízemí desetiletí fungoval Galex - prodejna kožené galanterie.

Foto: Petr Hradil

Dům, který v letech 1894 až 1895 postavil jako původně jednopatrový objekt stavitel Simon Žurek, získá novou historickou fasádu a upraven bude i interiér.

„Kompletní obnova fasády bude vycházet ze stavu v době jejího vzniku,“ říká zástupce spoluvlastníků Petr Hradil mladší.

Záchrana a obnovení mimořádného domu bude stát kolem 20 milionů korun.

V přízemí domu již nyní sídlí Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA), v dalších patrech se plánují kanceláře a byty. „Interiér je bohužel poznamenán socialistickou minulostí, z historického vybavení se nedochovalo téměř nic,“ řekl Petr Hradil.

Doplnil, že rekonstrukce velké části objektu bude hotova ještě letos a dům se tak po desítkách let vrátí mezi perly centra Ostravy.

Autorem návrhu rekonstrukce fasády a oken je Kamil Kavan (MAP Architekti). Změna oproti původnímu projektu spočívá zejména v zachování funkcionalistického portálu.

Z historie domu

Obytný a obchodní dům č.p. 942, Hollarova 2 prošel v minulosti několika zásadními stavebními zásahy.

Jako původně jednopatrový byl mezi lety 1894 a 1895 navržen postaven pro Annu Kremerovou zednickým mistrem Simonem Žurkem z Moravské Ostravy.

Průčelí bylo rozčleněno na bosovaný parter se skříňovými dřevěnými výkladci a patro kordonovou římsou. Horní okna byla zdobena barokně modelovanými šambránami s bohatě rozvinutými frontony.

Kolem roku 1900 byl dům zvýšen o druhé patro, přičemž výzdoba nového průčelí navázala na celkové pojetí domu.

Foto: Archiv

Historizující průčelí domu, a to jak ve starším prvním patře, tak i patře druhém, vychází z dobové obliby v novobaroku, které se objevuje na evropské architektonické scéně od 80. letech 19. století.

Foto: Archiv

V projektu dodatečného funkcionalistického portálu je uveden jako architekt a stavitel Karel Gajovský a také tehdy v Ostravě působící architekt Vladimír Meduna (1909 – 1990).

Staré průčelí, výkladce a nárožní vstup do obchodu tehdy nahradil portál v délce více než 17 metrů.