Nejnovější zprávy: V Ostravě se dnes testovalo 4567 dětí, pozitivní byly dvě ​Poruba bude mít opět fontánu! V upraveném parku u Domu kultury Poklad

Kultura

Bezruči zahájili sezonu, hrála se úspěšná Maryša

Ve čtvrtek 6. září ve večerních hodinách proběhlo v Divadle Petra Bezruče slavnostní zahájení nové divadelní sezony s podtitulem Každý originál, všichni Bezruči 2018/19, kterou odstartovalo představení inscenace Maryša.

Foto: Lukáš Horký

Slavnostním večerem provázel nový člen souboru Vojtěch Johaník, který k Bezručům přichází z Městského divadla Zlín. Před zahajovacím představením proběhlo vyhlášení výsledků ankety Bezruč sobě, ve které diváci každoročně volí své oblíbence.

V průběhu prázdnin hlasovala v anketě téměř tisícovka diváků, kteří vybírali nejoblíbenější herečku, herce a inscenaci uplynulé sezony, volili také nejlepší zpracování plakátu a traileru.

V kategorii Nejoblíbenější herec diváky v loňské sezoně nejvíc zaujal Norbert Lichý, který získal 40% hlasů. V minulé sezóně ztvárnil roli Lízala v inscenaci Maryša, objevil se také v komedii Kdo je tady ředitel? a pozornost diváků i odborné kritiky se stále soustředí k úspěšné inscenaci Spalovač mrtvol – za mimořádný herecký výkon v této inscenaci byl v loňském roce nominován na Cenu divadelní kritiky a získal také širší nominaci na Cenu Thálie.

V kategorii Nejoblíbenější herečka se na prvním místě umístila Pavla Gajdošíková, která získala 42% diváckých hlasů. V loňské sezoně Pavla excelovala v titulní roli Maryši ve stejnojmenné inscenaci, objevila se také v komedii Kdo je tady ředitel? a v divadelní adaptaci románu Guy de Maupassanta Miláček ztvárnila roli Madeleine Forestierové.

Vkategorii Nejoblíbenější inscenace uplynulé sezony zvítězila Maryša. Tragický příběh nešťastné dívky donucené podlehnout společenskému a rodinnému nátlaku bratří Mrštíků v režii Janky Ryšánek Schmiedtové zaujal 30% hlasujících diváků.

Divácky nejoblíbenějším plakátem se stal plakát k site-specific inscenaci Hotel Bezruč?!, v hlasování získal 28% hlasů. Z trailerů natočených k inscenacím loňské sezony se divákům nejvíce líbilo zpracování klipu k inscenaci Maryša, v hlasování mu připsali 26% hlasů.

Slavnostním večerem Divadlo Petra Bezruče zahájilo svou 73. divadelní sezonu. Během deseti měsíců se repertoár této scény rozšíří o pět nových inscenací. První z nich bude divadelní adaptace knihy kontroverzního básníka Jakuba Demla Zapomenuté světlo.

Tento strhující pohled do lidského nitra nabízí velkou hereckou příležitost, již režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová svěřila Norbertu Lichému.

Listopadovou premiérou bude divadelní adaptace kultovního filmu Kouř, kterou pro Bezruče připravují Kristýna Kosová a Adam Svozil. Jaké jiné město by mělo vdechnout slavnému Kouři nový divadelní život než právě Ostrava, kde se kdysi natáčel?

Na sklonku kalendářního roku začne se souborem zkoušet Tomáš Dianiška, který píše přímo pro Bezruče komedii Transky, body, vteřiny o jednom sportovním skandálu, který za první republiky zahýbal celým světem.

Čtvrtou premiérou sezony bude autorská parafráze slavného dramatu Henrika Ibsena Heda Gablerová. Pustí se do ní česko-chilská autorka Anna Saavedra a Bezruči ji budou uvádět pod názvem O čem sní Heda Gablerová.

Sezónu Bezruči uzavřou adaptací jednoho z nejslavnějších děl světové literatury. Michail Bulgakov ve svém románu Mistr a Markétka zobrazuje svět vymknutý z kloubů.

„Nabídka inscenací připravovaných pro letošní sezonu je pestrá, nejlepším zážitkem ovšem bude vidět připravované premiéry komplet v rámci předplatného,“ říká umělecká šéfka divadla Janka Ryšánek Schmiedtová.

„Sezona to bude svěží a nespoutaná. Přijďte si ji užít s námi – protože i když jsme každý originál, všichni můžeme být Bezruči!“