Společnost
06/12/2015 Jaroslav Baďura

Bílovec v pondělí na náměstí otevře novou knihovnu za 23,5 milionu korun

Bílovec na Novojičínsku má novou městskou knihovnu s centrem pro seniory. Knihovna se přesunula z prostorově nevyhovujícího pronájmu v přístavbě Gymnázia Mikuláše Koperníka do zrekonstruované historické budovy na Slezském náměstí.

„Ten rozdíl je už v té ploše. Měli jsme asi 240 metrů čtverečních, teď je to přes 600. Nevešli jsme se tam, knížky jsme měli ve dvou řadách, na sobě, vysoko. Regály už jsme měli postavené tak, že nešlo projít,“ vysvětlila vedoucí knihovny Lenka Klemšová.

Podle ní zkušenosti z jiných knihoven ukazují, že pokud je knihovna umístěna v moderním objektu, zájem čtenářů o její služby vzroste. V současnosti má městská knihovna 1290 registrovaných čtenářů, přičemž nejstaršímu je 88 let.

Z celkového počtu čtenářů je 35 procent dětí. Podle procenta registrovaných čtenářů na počet obyvatel se bílovecká knihovna řadí na třinácté místo z 85 registrovaných knihoven v Moravskoslezském kraji.

Foto: ČTK

Foto: ČTK

Rekonstrukce budovy, která patří k nejstarší zástavbě města, začala v loni v červnu. Zcela dokončena byla knihovna v listopadu, od září přitom musela mít zavřeno kvůli stěhování. V depozitáři knihovny je 43.072 knih, 19.654 svazků je z naučné literatury, 23.418 knih z krásné literatury.

Podle starosty Pavla Mrvy je předností knihovny hlavně podstatně větší prostor. „To vyhovuje našim záměrům nevyužívat knihovnu jen k vypůjčování knih, ale také k organizování přednáškových a vzdělávacích akcí. Zároveň díky tomu máme k dispozici i vhodné místo k aktivitám seniorů a tělesně postižených,“ podotkl Mrva.

Kromě větších ploch čeká návštěvníky také nová čítárna, která v bývalé knihovně chyběla. V knihovně jsou i počítače s internetem pro veřejnost nebo infokiosky s on-line katalogem knihovny. Nově se čtenáři mohou těšit také na čtečky knih, audioknihy či deskové hry.

Celkové náklady na rekonstrukci knihovny byly 23,5 milionu korun, většinu uhradilo město s pomocí evropských dotací.

Sdílejte článek