Nejnovější zprávy: Jankulovski už nebude sportovním ředitelem Baníku. Pozice jej nenaplňovala Nákaza v novojičínském Varrocu. Testování ukázalo 23 nemocných

Sport

Bláznivý večer v Moskvě. Před 10 lety hrál Baník poslední velký evropský zápas

Hrálo se v Moskvě 2. října roku 2008. Šlo o první kolo tehdejšího Poháru UEFA. Na umělé trávě stadionu Lužniki byl Baník lepší než domácí Spartak, ale protože třikrát nastřelil pouze břevno, s evropskou scénou se po remíze 1:1 musel rozloučit.

Baníkovec Tomáš Marek v akci během zápasu proti Spartaku Moskva (Foto: archiv fcb.cz)

V sezóně 2008/2009 měli baníkovci slušnou sílu. Součástí týmu trenéra Karla Večeři byli na svých postech nadprůměrní fotbalisté jako Tomáš Galásek, Rudolf Otepka či Václav Svěrkoš.

Přesto šel Baník do dvojutkání proti Spartaku Moskva v roli outsidera. Ruský protivník sice už měl nejlepší éru za sebou, ale kádr plný reprezentantů různých zemí byl pořád zvyklý bojovat o mistrovské tituly a občas se účastnit Ligy mistrů.

Věhlasný punc navíc soupeři dodávalo jméno Michaela Laudrupa, vynikajícího dánského internacionála, který se těsně před vzájemným soubojem stal novým trenérem Spartaku.

Už první duel, který se hrál na Bazalech 18. září, však naznačil, že o postup bude svedena vyrovnaná bitva. V zápase, který doprovázely policejní manévry kvůli obavám z moskevských chuligánů, byli nakonec šťastnější hosté.

O jejich výhře 1:0 rozhodl v 56. minutě vlastní gól Reného Bolfa.

V moskevské odvetě baníkovci zažili krušný úvod, když již ve 3. minutě obranu v čele gólmanem Petrem Vaškem překonal Baženov. Pak se ovšem strhla ofenzivní přestřelka, při které se hodně zapotil i domácí brankář Pletikosa.

V 32. minutě na něj přesnou střelou vyzrál zkušený Otepka, který v úvodním utkání pouze zatřásl břevnem.

Tato část brankové konstrukce se nakonec stala pro baníkovce osudnou. Během bláznivého večera v Moskvě ji nejprve nastřelil Tomáš Mičola, jehož technický pokus mířil na v tu chvíli prázdnou branku.

To byla velká škoda stejně jako při závěrečných šancích Tomáše Marka, který hlavičkoval do spojnice, a Václava Svěrkoše, jehož dělovka v nastaveném čase břevno málem přerazila.

„Čekal jsem, že rozhodčí už chce pískat konec, nebyl čas na vymýšlení. Chtěl jsem střílet hned, ale byla přede mnou hradba těl, tak jsem si to posunul do strany. Co chybělo? Pár centimetrů. Možná dva. Hrozně nás to mrzí,“ litoval Svěrkoš po remíze 1:1.

S neuvěřitelnou smůlou se špatně smiřoval i trenér Večera, který by kvůli chybějícím centimetrům nejradši přeměřil branky.

„Myslím si, že jsme byli lepší než Spartak. Zaskočili jsme ho jeho zbraní, hráli jsme aktivní a agresivní fotbal. Navíc obrana soupeře měla problémy s naší rychlostí,“ hodnotil trenér baníkovců, kteří se s Pohárem UEFA loučili odvážným výkonem.

Baník hrál předkola stejné soutěže ještě v sezóně 2010/2011, gruzínské Tbilisi ani běloruský Mogilev ovšem nelze brát jako protivníky, na které byli fanoušci historicky zvyklí. Právě proto je střet se Spartakem Moskva (zatím) posledním velkým zápasem na evropské scéně.

Odveta 1. kola Poháru UEFA 2008/2009:

Spartak Moskva – Baník Ostrava 1:1 (1:1), hráno 2. října 2008 (stadion Lužniki)

Branky: 3. Baženov - 32. Otepka, rozhodčí Asumaa (Finsko), 18 000 diváků

Sestava Baníku: Vašek – Řezník (83. Lukeš), Neuwirth, Bolf, Tchuř – Marek, Otepka, Galásek, Mičola (83. Lička) – Svěrkoš, Střihavka (56. Zeher).