Nejnovější zprávy: Petra Kvitová se ve Fulneku dočkala kavárny. Má wimbledonský dort i originální název Poruba se letos podruhé představí doma. Ve středu přivítá rozjetou Třebíč

Sport

Blíží se RBP Ostrava City Marathon. Nabídne dva dny zábavy pro běžce i celou rodinu

Otto Seitl a Petra Pastorová patří mezi legendy ostravské vytrvalostní scény. Otto trénuje, Petra závodí na špičkové úrovni a společně organizují nejstarší český maraton, který se letos poběží 11. září.

Foto: Vladimír Pryček, Magazín PATRIOT

Přinášíme vám rozhovor, který se objevil v aktuálním vydání tištěného Magazínu PATRIOT.

Petro, jak dlouho běháte a jak dlouho se podílíte na přípravách ostravského maratonu?

Petra: Na závodní úrovni běhám něco přes deset let a maraton organizuji čtyři roky.

A vy, Otto, organizujete ostravský maraton jak dlouho?

Otto: Já to dělám přes čtyřicet let a jsem moc rád, že před těmi čtyřmi lety se ke mně přidala Petra.

Jaká je vlastně historie ostravského maratonu?

Otto: Je to nejstarší maraton v republice. První maraton se běžel v roce 1923. Později byla bohužel dvacetiletá výluka a několik kratších výpadků, takže letos máme teprve šedesátý druhý ročník, ale každopádně příští rok to bude sto let od prvního maratonu v Česku.

V Ostravě jste běžeckou legendou. Jak dlouho už běháte?

Otto: Začal jsem běhat ve Vítkovicích v roce 1967. Když mi bylo dvacet jedna let, tak jsem se rozhodl běžeckou kariéru ukončit, protože jsem si myslel, že už jsem na to moc starý. Ostravský maraton se tehdy náhodou běžel přes Porubu a když jsem viděl všechny ty lidi, tak jsem si říkal, že to snad ani není možné. Někteří mi tehdy připadali jako důchodci. To mě namotivovalo a řekl jsem si, že za rok ho poběžím také. Nakonec jsem pak ostravský maraton běžel celkem jednadvacetkrát.

Jak dlouho už trénujete běžce ve vašem klubu?

Otto: V našem klubu MK Seitl to není tak dlouho, ale s trénováním dětí ve Vítkovicích jsem začal právě v mých jednadvaceti letech, kdy jsem poprvé končil s běžeckou kariérou. Poté jsem přestoupil do Poruby, kde jsem trénoval sportovní třídu a další sportovce.

Kdy tedy vznikl váš klub MK Seitl?

Otto: Běžecký klub jsem založil v roce 1997.

Jak bude ostravský maraton probíhat letos? Jaký je program?

Petra: Letos se maraton koná na Masarykově náměstí v Ostravě během dvou dní. Konkrétně to jsou 10. a 11. září čili sobota a neděle.

V sobotu od jedné hodiny odpoledne vystoupí Míša Růžičková a ve 14:15 startuje Mini Marathon – nesoutěžní rodinný běh úplně pro všechny na 1,1 km. Chceme všem lidem, a hlavně dětem ukázat radost z pohybu a pomoci dobré věci. Proto bude výtěžek z tohoto běhu věnován na Nadační fond Kulíšek, který pomáhá nedonošeným dětem.

Krom Míši Růžičkové bude připraven i další doprovodný program pro děti. Malování na obličej se Skalkou Ostrava, maskoti a další zábava. To vše se bude odehrávat během sobotního odpoledne přímo v centru Ostravy.

Neděle je již plně věnována běžcům. Hromadný start z Masarykova náměstí proběhne v deset hodin dopoledne. Prezentace budou probíhat na Masarykově náměstí už od osmi hodin a všechny závody startují najednou – maraton, půlmaraton, desítka i štafety.

Kolik běžců zhruba očekáváte?

Otto: V neděli to bude minimálně tisíc běžců.

Můžeme se těšit i na nějaké běžecké hvězdy?

Petra: Jsme v kontaktu s několika skvělými běžci. Dva z nich jsou z Maroka, dva z Keni. Jejich závodní program je nabitý, tak uvidíme, jak to dopadne. Zároveň komunikujeme také s českou a polskou elitou. Určitě se poběží hodně rychle.

Kudy přesně povede trať maratonu?

Petra: Je to postaveno na čtvrt maratonském okruhu. Startuje se na Masarykově náměstí, běží se přes Komenského sady, Sokolskou třídu a zpátky pak po cyklostezce smyčkou kolem hradu, nabíhá se na Sýkorův most a zpět na Masarykovo náměstí.

Jaká je trať z hlediska převýšení? Je to přívětivý okruh pro rychlé časy?

Petra: Je to hodně rychlá trať. Desítka je zkrácená o smyčku kolem hradu. Nebojím se říct, že se jedná o nejrychlejší trať na Moravě a možná i v Čechách. Je to rovná trať, nejsou tam žádné prudké zatáčky, žádný kužel s obrátkou. Bude to opravdu přát pokusům o osobní rekordy.

Mají běžci, kteří chtějí pokořit svůj osobní rekord, čas prohlížet si krásy našeho města?

Otto: Samozřejmě, jsou jednotlivci, kteří jdou opravdu na krev a pořádně nevnímají okolí, ale většina kouká okolo sebe. Za ty roky, co maraton organizuji, jsem mnohokrát slyšel chválu a slova překvapení z toho, že je Ostrava vlastně pěkné město a jak se závodníkům skvěle běželo.

Je podle vás Ostrava běžecké město?

Otto: Ano. Po covidu tady máme hodně lidí, kteří běhají sami, nezávodí, dělají to jen pro sebe a svou kondici. To je super! Ale zároveň spousta z nich má zbytečný strach přihlásit se k závodu, protože se vnímají jako amatéři a myslí si, že je maraton spíše pro profesionály. Těm vždy doporučuji, aby se přihlásili na kratší trať nebo přišli fandit a poznají, že běžci jsou skvělá parta a že oni to zvládnou také. A třeba další rok poběží celý maraton.

Letos se poběží také firemní štafeta. Proč by se měly firmy chtít účastnit běžeckého závodu?

Petra: Několik štafet jsem na firemní běh připravovala a vím, že to úplně změní atmosféru ve firmě. Štafeta je kolektivní sport, členové se hecují a podporují se, přidává se sportovní duch, a to je něco, co každý pracovní kolektiv ocení. Proto by se měly firmy naší štafety zúčastnit.

Dostanou účastníci medaile?

Otto: Ano, úplně všichni, kteří se závodů na všech tratích zúčastní, dostanou naše unikátní medaile.

Kolik takový maraton potřebuje k organizaci dobrovolníků?

Petra: Vždycky říkám, že by bylo ideální, kdybychom se dostali na číslo sto, ale to se nám zatím ještě nikdy nepodařilo. Letos máme zhruba polovinu. Každoročně s tím válčíme a pokud by se chtěl někdo ještě přihlásit, budeme rádi za každou pomocnou ruku. Na webu www.ostravacitymarathon.cz je kontaktní formulář pro všechny, kteří by nám chtěli pomoci.

Příští rok se bude slavit sto let od prvního maratonu. Máte již v hlavě nějakou větší akci?

Petra: V hlavě už nápady máme. Chtěli bychom trošku pohnout s tratí, aby byla ještě atraktivnější a více lákala také zahraniční účastníky, ale uvidíme, jak se nám to podaří.

Ostrava City Marathon

10. – 11. září 2022, Masarykovo náměstí v Ostravě

Sobota:

MiniMarathon 1,1 km, koncerty, program pro děti

Neděle:

maraton, půlmaraton, 10 km, firemní štafeta 6 × 6 km

www.ostravacitymarathon.cz