Sport
20/05/2019 Jan Smekal

Blíží se Zlatá tretra. Mítink opět nabídne atraktivní atletiku

Atletický mítink Zlatá tretra nabídne osm atraktivních duelů. Diváci uvidí v akci také českou štafetu, která nedávno překonala 47 let starý český rekord v běhu na 4 x 100 metrů. Ohromný zájem je letos také o Čokoládovou tretru.

Zlatá tretra patří k nejprestižnějším sportovním událostem v Moravskoslezském kraji. O tom, jak prestižní atletický mítink to je, svědčí i to, jakým způsobem si ji oblíbil Usain Bolt. Toho už sice diváci v Ostravě neuvidí závodit, přesto nemusí smutnit.

Na městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích se 20. června představí plejáda atletů patřících k nejlepším na světě.

„V Ostravě jsem vždycky rád závodil a vím, že stejně to tak má mnoho dalších atletů. Můžu divákům slíbit, že uvidí světovou atletiku. Závodníkům totiž půjde o nominační limity na mistrovství světa, potažmo na nadcházející olympijské hry, a to je samo o sobě dostatečnou motivací,“ uvedl ředitel Zlaté tretry Jan Železný.

Ten, jakožto trenér českých oštěpařů, bude mít v závodě své želízko v ohni v podobě Jakuba Vadlejcha. „Kuba je teď ve výborné formě. V takové jsem ho dlouho neviděl. Věřím, že je v jeho silách, aby zaútočil na vytouženou devadesátimetrovou hranici. Jeho největším soupeřem bude světový šampion Johannes Vetter,“ přiblížil Jan Železný.

V oštěpu žen se pak představí nejlepší česká atletka roku 2018 Nikola Ogrodniková, která proti sobě bude mít asijskou rekordmanku a šampionku Lyu Huihui z Číny.

Zajímavou podívanou slibuje také sprint mužů na 100 metrů, ve kterém se představí Američan Ronnie Baker proti asijskému rekordmanovi Su Bing Tianovi z Číny.

Ostravští diváci uvidí v akci také českou štafetu, která nedávno v Jokohamě překonala 47 let starý český rekord ve štafetě na 4 x 100 metrů. Ten má nyní hodnotu 38,77 sekundy.

„Rezervy v našem výkonu byly, ale to neznamená, že by někdo udělal vyloženě nějakou chybu. Nemáme ještě úplně vychytané složitější věci jako je třeba stopování proti větru. Když fouká na druhém úseku do zad, tak třetí úsek by si mohl dát o stopu míň nebo naopak o stopu víc, protože bude rychlejší. Tam jde o další setinky, ale je to pak trochu složitější,“ přiblížil Zdeněk Stromšík, člen české štafety.

„Další pokus ještě vylepšit náš rekord budeme mít na Odložilově memoriálu 3. června a poté právě na Zlaté tretře,“ pokračoval atlet, který bude v Ostravě rozbíhat českou štafetu.

„Původně jsme měli na prvním úseku Dominika Záleského, který má nejrychlejší šedesátku, ta mu sedí ještě více než stovka. Na start se dává ten, kdo nejlépe startuje, ale Dominikovi zatáčka moc nesedí, takže pozice startujícího připadla na mě,“ vysvětlil.

Hlavním cílem české štafety je nominovat se na mistrovství světa, k čemuž bude potřeba čas kolem 38.50 sekundy.

Novinkou letošního ročníku budou závody koulařů, které se oproti minulým ročníkům uskuteční ve stejný den jako hlavní závod, a to přímo na Městském stadioně. Příznivci uvidí mistra světa Toma Walshe i českého reprezentanta Tomáše Staňka. Mezi dálkaři se pokusí na hranici 870 centimetrů zaútočit loňský vítěz Juan Miguel Echevarria z Kuby, který poměří síly hlavně s mistrem světa Luvo Manyongou.

Součástí Zlaté tretry bývá každý rok Čokoládová tretra, na které závodí děti. Organizátoři se snaží touto akcí podporovat zájem dětí o atletiku.

„Letošní zájem o Čokoládovou tretru je ohromný. Proběhla už čtvrtfinále v Jablonci a dalších městech, v Olomouci pak budou hned dvě čtvrtfinále a v Ostravě dokonce tři. Zájem dětí o Čokoládovou tretru nás ohromně těší,“ zdůraznil Oldřich Zvolánek, předseda SSK Vítkovice.

„Pro děti do 15 let, atletické oddíly a školní zájezdy máme připravené vstupenky za padesát korun na jednotlivce. Všichni ostatní zaplatí za vstupenky 200 korun,“ dodal Zvolánek s tím, že vstupenky si mohou zájemci kupovat prostřednictvím sítě Ticketstream.

Letos Zlatá tretra začne už v 17.30 hodin a skončí přibližně v osm večer. „Ve spolupráci s Českými drahami jsme zajistili vlakové spojení, které odjede ve 21.30 hodin z vítkovického nádraží. Posíleny budou také autobusy od stadionu. Nikdo se tak nemusí obávat, že by se musel komplikovaně trmácet domů pozdě v noci,“ ubezpečil Alfonz Juck, manažer Zlaté tretry.

Osmapadesátý ročník Zlaté tretry významně podpoří i Moravskoslezský kraj. „Mítink letos marketingově podporujeme také v Polsku, protože se v Ostravě představí řada špičkových atletů z této země. Věřím, že vyjde pěkné počasí a diváci uvidí výborné atletické výkony,“ řekl Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana pro školství a sport.

Sdílejte článek