Společnost
04/12/2015 Jaroslav Baďura

Bohumín opravil jedno ze svých největších sídlišť

Novou podobu dostalo jedno z největších sídlišť v centru Bohumína o rozloze 23 tisíc metrů čtverečních. Mezi ulicemi Čs. armády, Jateční a Okružní totiž skončila pětiměsíční rozsáhlá regenerace jeho veřejných ploch.

Lokalita díky ní dostala nové chodníky, dětská hřiště, parkovací místa, lavičky, úsporné veřejné osvětlení i zeleň. Náklady na proměnu přišly na 23 milionů korun, z toho 10 milionů zaplatí městu dotace z EU.

„Popraskané a zvlněné asfaltové chodníky nahradila zámková dlažba, v některých místech, kde si lidé vyšlapali zkratky, vyrostly chodníky nové a k nim přibylo i veřejné osvětlení. Vylepšila se i stanoviště pro kontejnery na odpad. Celý prostor dostal i úsporné veřejné osvětlení. V lokalitě jsme vysázeli také šedesát nových stromů a přes dvě stě keřů,“ uvedla Lenka Jochimová z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

V místech starých dětských atrakcí vyrostla dvě nová dětská hřiště – jedno oplocené pro menší děti, druhé pro náctileté. Nechybí v nich prolézačky, houpadla či klouzačka. Vylepšení neminulo ani stávající hřiště, které dostalo sportovní povrch a oplocení.

Foto: Pavel Čempěl

Foto: Pavel Čempěl

Novou podobu dostala i parkoviště. V rámci možností se rozšiřovala, ale míst k odstavení vozů tady paradoxně ubylo. S výstavbou záchytného parkoviště pro zdejší sídliště s kapacitou pro 78 aut se však počítá až v příštím roce. Do té doby proto město provizorně rozšířilo zdejší škvárovou parkovací plochu. Vzniklo tak dočasné parkoviště o rozloze 15×30 metrů asi pro 25 vozidel. Do doby výstavby standardního plnohodnotného parkoviště na nedaleké ploše by mělo potřeby motoristů uspokojit.

„Podobně jako u předchozích regenerací sídlišť jsme mezi obyvateli zdejší lokality uspořádali rozsáhlou anketu. Obdrželi do svých domácností studii a sami pak rozhodli svými připomínkami o konečné podobě úprav. A jako obvykle nebylo možno splnit všechna přání. Někdo by chtěl více parkovacích míst a někdo více zeleně. Věřím však, že zvítězil zdravý kompromis a lidé budou se svým novým okolím spokojeni,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha.

Revitalizace sídliště je rozdělena do pěti etap. Letos se zrealizovaly první dvě. Další dvě proběhnou příští rok a počítají v Jateční ulici s výstavbou nového parkoviště na zelené louce (v místech, kde stávají cirkusy) a s úpravou prostranství mezi zdejšími nízkými bytovými domy. Město tady proto ještě chystá dočasnou úpravu parkování. Pátá etapa se týká úpravy soukromých pozemků, jejichž majitele se městu nepodařilo prozatím dohledat. Ta se dočká realizace nejdříve v roce 2017. Odhadované náklady na realizaci všech tří etap jsou téměř 22 milionů korun.

Novou podobu dostalo v posledních letech díky dotace z EU hned jedenáct lokalit v centru Bohumína o rozloze 67 tisíc metrů čtverečních. Náklady na jejich úpravy byly 70 milionů korun, z toho městu většinu pomohla uhradit EU, a to 50 milionů korun.

Sdílejte článek