Bohumín přispěje lidem na kotlíkové dotace a zvýší na ně i bezúročné půjčky
Snadnější to už snad nemůže být. Mnohá města zájemcům o pořízení ekologického kotle přispějí k dotaci od kraje, takže v některých případech mohou mít idé kotel i zadarmo. V Bohumíně se rozhodli lidem ještě bezúročně půjčit peníze - ne každý má totiž na původní investici - kraj a město peníze vyplatí totiž až po zaplacení kotle.
Bohumínská radnice chce motivovat domkaře k výměně starých kotlů za nové nízkoemisní. Zdejší zastupitelé proto tento týden schválili desetiprocentní příspěvek pro Bohumíňáky, kteří budou žádat o tzv. kotlíkovou dotaci. Zároveň se rozhodli navýšit i bezúročné půjčky na pořízení kotlů ze 30 na 60 tisíc korun.
Bohumínští tak budou moci získat od státu, kraje i města 90 až 100 procent na pořízení nového ekologického kotle, a to podle jeho typu. Spadá totiž do oblasti s překračovanými limity znečištění ovzduší. Město na tzv. kotlíkové dotace i půjčky vyčlenilo půl milionu korun. Každý žadatel může získat od města až 15 tisíc korun.
„Ovzduší je společným trápením našeho kraje, a tak jsme se chtěli solidárně připojit ke společnému řešení. I další města postupují podobně jako my, ovzduší zkrátka nezná hranic. A to platí bohužel i pro státní hranice. Proto je škoda, že stejný důraz na kvalitu vytápění nepraktikují v sousedním Polsku a že se kotlíková dotace nevztahuje na výměnu starých plynových kotlů za nové,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.
Kotlíkové dotace jsou určeny na výměnu neekologických kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za automatické kotle na pevná paliva, biomasu nebo kombinaci obou, tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle. Žádosti bude možné podávat od 1. února do 29. dubna buď osobně na podatelně kraje, anebo poštou na adresu Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě.
Město navíc ještě ve spolupráci s krajem zajistilo pro obyvatele města konzultační den přímo v Bohumíně. Uskuteční se v úterý 26. ledna od 13 hodin do 17 hodin přímo v budově radnice. Krajští úředníci lidem nejen zodpoví jejich dotazy ke kotlíkovým dotacím, ale také jim pomohou vyplnit či zkontrolovat připravené žádosti.
Městská kotlíková půjčka měla prozatím přímou vazbu na kotlíkové dotace. Týkala se nejen domkařů, ale také těch, kteří bydlí v bytech a topí pomocí tuhých kotlů. Podmínkou pro její získání bylo vlastnit dům či byt na území Bohumína a nic městu nedlužit.
K žádosti o půjčku museli lidé předložit potvrzení o poskytnutí státní dotace a rovněž rozpočet nákladů na výměnu kotle. Půjčku pak museli splatit do dvou let od podpisu smlouvy. Od února 2014, kdy město půjčky poskytuje, je prozatím využili dva lidé.
S novou vlnou kotlíkových dotací bude město měnit podmínky pro bezúročné půjčky. Ty se lidé včas dozvědí z webových stránek
„Z našich průzkumů vyplynulo, že dost lidí by si starý kotel za ten nízkoemisní vyměnilo i za pomoci státní dotace, ale bohužel nemají dostatek prostředků na jeho pořízení, protože peníze dostanou až po nákupu kotle. Naše bezúročná třicetitisícová půjčka jim měla pomoci toto období překlenout. Pořizovací náklady jsou však až 150 tisíc korun, proto jsme se rozhodli ji navýšit na 60 tisíc korun, aby mohli s hotovostí počítat už při počátečním pořizování kotle a pomohla jim překlenout období, než z kraje dostanou dotaci. Dlužnou částku by pak po získání dotace městu do 30 dnů vrátili,“ doplnil k chystaným novinkámmístostarosta Bohumína Lumír Macura.