Společnost
21/12/2021 Petr Sobol

Bohumínský starosta zatočil s černými skládkami. Odpad nanosil zpátky do domů

​Mobilní kamery, které od října pomáhají bohumínským strážníkům hlídat pořádek u kontejnerových hnízd, se v praxi osvědčují.

Městská policie proto pořídila v prosinci další dvě. Do boje s černými skládkami se pustil i starosta Bohumína, který společně s veřejně prospěšnými pracovníky nanosil odpad povalující se u problémových ubytoven zpět do vchodu domů.

Přestože se v terénu daří tvůrce černých skládek stále častěji dohledávat, v některých bohumínských lokalitách se problém s nadměrným odpadem neustále opakuje. Neutěšený stav panuje například u kontejnerů v blízkosti dvou soukromých ubytoven v Nádražní ulici. „Jezdím kolem pravidelně a jsem svědkem neměnné a beznadějné situace. Popelnice přetékají a všude kolem se válí hromady odpadu," popisuje starosta města Petr Vícha s tím, že obyvatelé domů se nerozpakují vyhazovat nepotřebné vybavení bytů rovnou z oken.

Majitel obou ubytoven sice platí vývoz kontejnerů, jejichž kapacita podle zákona odpovídá počtu bytových jednotek, jenže legislativa už neřeší, kolik osob v nich ve skutečnosti žije. A samozřejmě ani to, jaké mají hygienické návyky. Provozovatel by mohl objednat více nádob nebo častější vývoz, ale to by jej stálo peníze navíc. A jelikož jej zákon nenutí, tak se do toho nehrne. Město majitele objektů na problém opakovaně upozornilo, ale systémové řešení je v nedohlednu. Poházený odpad hyzdící veřejné prostranství tak musí technické služby BM servis pravidelně odvážet na náklady ostatních.

Starostovi Bohumína došla v závěru roku trpělivost, a tak se oblékl do pracovního a nanosil matrace, nábytek a další odpad zpět do domů. „Úkolem starosty není uklízet kolem popelnic. Ale když vidím, jak se úřední postupy vlečou, jak jsou neúčinné a jak se spořádaní lidé z okolí musí na tu spoušť dívat, nedalo mi to a musel jsem něco udělat. Společně s našimi veřejně prospěšnými pracovníky jsme celou lokalitu vyčistili a odpady vrátili občanům zpět do vchodů," vysvětluje Vícha.

I když je problémová ulice v pravidelném hledáčku městské policie a asistentů prevence kriminality, pořádek se zde zatím nedaří dlouhodobě udržet. I proto strážníci pořídili mobilní kamery, které mohou využít právě v nejvíce znečišťovaných lokalitách. První dva přenosné přístroje strážníci nainstalovali na začátku října ve Vrbici a Skřečoni, další dva přibyly v minulých dnech. Jejich přesné umístění strážníci z taktických důvodů neprozradí.

Díky snímací technice se za poslední dva měsíce podařilo dohledat zhruba desítku nepořádníků, kteří si kontejnerová stanoviště spletli se sběrným dvorem. „Nějaký člověk například položil ke kontejnerům celé dveře. Díky záběrům z kamery jsme zjistili, komu auto patří a obratem kontaktovali jeho majitele. Šlo o firemní vůz, soukromá společnost musela zaplatit pokutu a dveře si zase odvezla zpět," uvedl ředitel Městské policie Bohumín Roman Honysz.

Postihu se s jistotou vyhne jen člověk, který zaveze nadměrný odpad do stálého sběrného dvora v areálu technických služeb, nebo využije mobilního sběrného dvoru, který se v jednotlivých městských částech střídá v pravidelných intervalech. V opačném případě se vystavuje hrozbě sankce, která se v přestupkovém řízení může vyšplhat až na 50 tisíc korun. V loňském roce městská policie řešila v Bohumíně 72 černých skládek, což je například v porovnání s rokem 2016 dvojnásobný počet případů. K polovině prosince letošního roku už strážníci evidují 120 případů.

Sdílejte článek