Bojová ukázka na Dnech NATO připomene kruté boje o Štítinu
Historické letouny jako sovětský Jakovlev JAK-3, německý Messerschmitt-Bf 109, ruský tank T-34 či německý stíhač tanků Hetzer a další historická technika, která autenticky bojovala při druhé fázi ostravsko-opavské operace v březnu a dubnu roku 1945 – to vše budou taháky historických bojových ukázek, které se odehrají o nadcházejícím víkendu jako součásti víkendových Dnů NATO na mošnovském letišti.
Ukázky budou simulovat boje o obec Štítina.
Letos poprvé se však tato jinak neuvěřitelně navštěvovaná dvoudenní akce bude konat kvůli opatřením proti koronaviru bez oficiálních diváků. Dny NATO bude letos pouze přenášet po oba dny kanál ČT 24 a sociální sítě.
Až sedmdesát rudoarmějců, Němců a Čechoslováků. Výbuchy a detonace
Historické ukázky bojů o Štítinu se zúčastní kromě bojových vozidel na šedesát až sedmdesát členů klubů vojenské historie, kteří budou představovat rudoarmějce, československé vojáky a urputně se bránící německé vojáky. Všichni budou ozbrojeni replikami dobových zbraní a při ukázkách bude třaskat pyrotechnika.
„Předloni jsme už ale na Dnech NATO na mošnovském letišti byli. Ale nebyl to boj, byly to ukázky jízdních vlastností techniky z druhé světové války. Teď to bude dynamická historicko-vojenská ukázka. Bude v obou dnech trvat asi půl hodiny,“ říká ředitelka Slezského zemského muzea v Opavě Jana Horáková, která má ukázku na starosti a bude ji také přímo z místa moderovat.
Ukázka průzkumu u Štítiny uctí i krutou smrt Ivana Kubince
Boje o Štítinu budou nadšenci z asi šesti klubů vojenské historie představovat proto, že stejně jako na letišti je kolem této obce na Opavsku rovina.
„Tyto boje se odehrály hned po začátku druhé fáze operace a byly hodně tvrdé. Naši překročili u Sudic a u Rohova hranici a tam bylo důležité vytvořit předmostí pro pozdější větší útoky na spojnice, na železnice, na cesty ve směru na Ostravu. Velkou roli tam hrál průzkum, proto chceme ukázkami práce průzkumníků nepřímo například připomenout i mučednickou smrt československého průzkumníka Ivana Kubince,“ říká ředitelka opavského muzea, která se dlouhodobě zabývá historií druhé světové války na našem území.
Tank T-34 přijede od Rokycan, přiletí JAK-3 a Messerschmitt-Bf 109
Televizní diváci uvidí techniku klubů vojenské historie z Ostravska a jižní Moravy, jeden proslulý typu tank T-34 přijede se členy klubu z Rokycan, druhý tank T-34 přijede ze Svitávky u Boskovic a třetí půjčí do ukázky Armáda České republiky.
Stíhač tanků Hetzer dorazí z Vojenského technického muzea Historického vojenského ústavu v Lešanech.
„A repliky bojových letounů JAK-3 a Messerschmitt-Bf 109 předvedou letecký souboj, což bude diváky určitě velmi bavit. Přiletí s nimi muži, kteří s těmito letouny létají například na akci Cihelna,“ usmívá se Jana Horáková, která má k vojenství a vojenské historii velmi blízko.
„Můj tatínek byl voják, tak jsem chodila odmala střílet a jsem i kurátor militárií,“ říká žena, která dlouho šéfovala i Národnímu památníku II. světové války v Hrabyni.
Technologie Wave Relay dostane diváky přímo do bojů o Štítinu
Organizátoři jindy masivně navštěvovaných Dnů NATO chtějí alespoň trochu vynahradit lidem, že nemohou letos kvůli pandemii pozorovat ukázky jako v posledních devatenácti letech přímo na letišti.
Proto televizní kameramani poprvé využijí v přímých přenosech i technologie Wave Relay. Ta díky šesti kamerám připevněným na vojenské technice či uniformách vojáků umí přinést doslova jinou dimenzi záběrů. Slibuje tak divákům živější, dramatičtější a atraktivnější záběry přímo z „ohně“ akcí a vojenských ukázek.
Tyto kamery Wave Relay budou používat i aktéři dynamické historické ukázky bojů o Štítinu. „Chtěli bychom tyto kamery dát na jedno z letadel, což může být při soubojích a náletech letounů hodně efektní. Chceme dát kamery i na tank, což může být atraktivní při boji v poli, a také někomu z pěchoty. V pátek to budeme při generálce ještě ladit, aby to ty kamery přežily. Víte, jak je to v boji,“ říká s úsměvem Jana Horáková.
Druhou světovou válku je nutné si stále připomínat a slavit její konec
Ukázka historických bojů Ostravsko-opavské operace na Mošnově má být vlastně jediná na Ostravsku, která si připomene 75. výročí bojů o Ostravu.
„Přestože pětasedmdesát let představuje poměrně dlouhou dobu, je stále nutné si tento konflikt připomínat a slavit jeho konec. Nesmíme totiž dopustit, aby se podobné hrůzy opakovaly,“ poznamenává Zbyněk Pavlačík, předseda společnosti Jagello 2000, která Dny NATO pořádá.
„Za přípravu této ukázky děkujeme Slezskému zemskému muzeu, které ji i koordinuje s Vojenským historickým ústavem a kluby vojenské historie, jež přispějí svou technikou.“
Bojů o obec Štítinu se účastnili příslušníci 1. čs. samostatné tankové brigády v SSSR společně se 4. ukrajinským frontem. Tato vojska 15. dubna 1945 po překročení hranic u Sudic a Rohova zahájila útok v ostravsko-opavském prostoru, kde bylo nutné vytvořit malá předmostí, z nichž bylo možno rozvinout útok na Opavu a Ostravu.
Neméně důležité bylo přerušit dopravní spojení mezi oběma městy. 1. čs. samostatná tanková brigáda dostala po překročení řeky Opavy v úseku Kravaře – Zábřeh úkol probít se přes Štítinu, Mokré Lazce a Velkou Polom do prostoru 11. střeleckého sboru 30. armády.
Samotný boj o Štítinu byl zahájen po předchozím průzkumu 18. dubna. Součinnost československým tankistům poskytla 107. a 322. střelecká divize 15. střeleckého sboru.
Po tvrdých bojích byla obec osvobozena ještě téhož dne a vojska tak mohla postupovat dále na Mokré Lazce. Rozšíření předmostí v tomto prostoru bylo významné pro pokračování dalších bojů v útočném směru.
Prostor mezi Opavou a Ostravou patřil k nejvíce válkou zničeným regionům v tehdejším Československu.