Společnost
31/03/2020 ČTK

Bojujeme, pandemie by se mohla udržet pod kontrolou, říká hejtman Ivo Vondrák

​Moravskoslezský kraj je po Praze a Středočeském kraji regionem s třetím nejvyšším počtem pozitivně testovaných na COVID-19.

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) se však domnívá, že se kraji pandemii daří držet pod kontrolou. Přibývá testovaných, v regionu vzniklo devět dočasných odběrových míst, kraj rozběhl systém na distribuci ochranných prostředků.

Rozdělilo už se 250.000 respirátorů a téměř milion roušek. Studenti jsou zapojeni do dobrovolné pomoci a zvládnout pandemii pomáhají také jednotlivci či univerzity - vyrábějí roušky, ochranné štíty nebo dezinfekci.

"Nedochází k exponenciálnímu růstu, což je určitě dobrá zpráva. Až na výjimky spousta lidí dodržuje opatření. Do jisté míry jsme i s předstihem v těch opatřeních, takže by se ta pandemie mohla udržet pod kontrolou," míní Vondrák. Běžný život se podle něj samozřejmě do značné míry zastavil.

Jedním z klíčových průmyslových odvětví v Moravskoslezském kraji je automobilový průmysl, který patří k těm, jež pandemie světově zasáhla nejvíce. Podle údajů Českého statistického úřadu pracuje v kraji v automobilovém průmyslu více než čtvrtina zaměstnanců velkých podniků (s více než 100 pracovníky). Většina těchto firem výrazně omezila nebo zcela zastavila výrobu a doma je tak jen z tohoto odvětví většina z více než 25.000 zaměstnanců.

Výrobu zastavila nošovická automobilka Hyundai a stejně tak učinili i její subdodavatelé, kteří jsou na ni navázáni. Hyundai zaměstnává přibližně 3300 lidí, u jejích dodavatelů pracuje dalších 8700 zaměstnanců. Hyundai chce výrobu obnovit od 6. dubna.

Předseda představenstva předního českého výrobce automobilových dílů Brano z Hradce nad Moravicí Pavel Juříček řekl, že očekává, že automobilová výroba bude stát nejméně měsíc.

Komplikace působí některým moravskoslezským firmám uzavření hranic s Polskem, neboť zaměstnávají mnoho polských pracovníků, takzvaných pendlerů, kteří přes hranice denně dojíždějí. Například bolatický výrobce lan Lanex, kde 80 Poláků zabezpečuje polovinu výroby, se snaží polským zaměstnancům zajistit v Česku ubytování.

Moravskoslezská policie zaznamenala během epidemiologických opatření pokles kriminality. Kvůli zavřeným obchodům a restauracím ubývá krádeží. Naopak policisty a strážníky zaměstnávají přestupky související s nedodržováním opatření, jako je například nošení roušky.

Výrazný dopad mají přijatá opatření už nyní na dění v kultuře. Některé jarní akce musely být přesunuty. Například filmový festival Kino na hranici se měl v Českém Těšíně a sousedním polském Těšíně (Cieszynu) konat od 1. července. Pořadatelé už počítají s tím, že bude 21. až 26. srpna.

S přesunem na léto či podzim pracují i pořadatelé Mezinárodního festivalu Leoše Janáčka. Přesun čeká s největší pravděpodobností i divadelní festival Dream Factory, který se pravidelně koná v Ostravě na přelomu května a června.

Také pořadatelé tanečního festivalu Beats for Love, který se má počátkem července uskutečnit v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě, počítají s možností, že se letošní ročník neuskuteční.

Podobně jako v jiných krajích je i v Moravskoslezském utlumená doprava. Nové situaci se musely přizpůsobit také školy, které musely začít využívat moderní technologie a se studenty tak zůstávají ve spojení například prostřednictvím on-line výuky.

Sdílejte článek