Nejnovější zprávy: ​Nová Harenda válí. Nadchla i Radka Kašpárka! Krvavý Johann je horor se vším všudy, říká režisér Jakub Krumpoch

Politika

Bramboračka ve Frýdku-Místku. Koalici proti ANO podpořili dva členové ANO

Dva zastupitelé za hnutí ANO Jakub Míček a Jaroslav Ryška posílili dosud menšinovou koalici ČSSD, hnutí Naše město F-M a KDU-ČSL, která ovládá radnici ve Frýdku-Místku.

Oba v prosinci odešli z klubu zastupitelů hnutí ANO a založili si klub vlastní. Koalice je tak už většinová, když má v třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu převahu 22 hlasů.

Na úterním mimořádném zasedání zastupitelstva byl Míček zvolen novým radním a Ryška se stal předsedou finančního výboru. Dosud osmičlenná rada města byla doplněna ještě o další dva členy, a to Marcela Sikoru (KDU-ČSL) a Libora Kovala (KDU-ČSL), který se stal náměstkem pro sociální oblast. Tuto oblast měl dosud svěřenu pouze jako uvolněný zastupitel. Rada má tak nyní 11 členů.

Míček novinářům řekl, že k hlavním prioritám ve vedení města bude patřit snížení daně z nemovitosti. Odmítl obvinění kolegů z hnutí ANO, že je jejich rozhodnutí přidat se ke koalici motivováno finančním prospěchem. „Situace ve městě je složitá a je třeba tady dělat nějaké kompromisy,“ míní Míček.

Podle primátora Michala Pobuckého (ČSSD) byla situace ve městě po volbách nestabilní a docházelo k různým střetům a vypovídání koaličních smluv. Věří, že nová koalice bude stabilní, přestože má převahu jediného hlasu.

„My máme z historické zkušenosti ve Frýdku-Místku naopak lepší zkušenosti s koalicemi, které jsou o jeden hlas než s těmi, kde je naopak těch zastupitelů třeba třicet,“ uvedl Pobucký, podle kterého se koalice shodla na programových bodech.

Zastupitel Jaromír Horký (ANO) chování svých dvou kolegů z hnutí kritizuje. „Myslím si, že každý slušný občan, který ve městě bydlí, si udělá obrázek o tom, jak funguje demokracie ve Frýdku-Místku,“ míní Horký. Vystupování kolegů na zastupitelstvu označil za hereckou etudu. Domnívá se, že koalice stabilní nebude.

Podoba koalice se ve Frýdku-Místku měnila po volbách už několikrát. Volby tam v roce 2014 vyhrálo hnutí ANO, které vytvořilo koalici s ČSSD. Sociální demokraté ale později smlouvu vypověděli a vytvořili menšinovou koalici s hnutím Naše město F-M a KDU-ČSL s tichou podporou KSČM.

Koalice se rozpadla na počátku loňského září, když uskupení Naše město F-M před zasedáním zastupitelstva vypovědělo koaliční smlouvu a za podpory hnutí ANO se neúspěšně pokusilo odvolat primátora Pobuckého.

Po několika týdnech patové situace trojkoalice, která městu vládla od února 2015, obnovila koncem října spolupráci a uskupení znovu podepsala koaliční smlouvu. Nyní se k nim přidali dva členové zvolení za hnutí ANO.

ANO po volbách získalo 15 mandátů, ČSSD 12, Naše město F-M a KSČM po šesti a lidovci mají čtyři zastupitele. V zastupitelstvu po volbách vznikl ještě Realistický klub, jehož členy je nyní jeden zástupce původně zvolen za ČSSD a jeden původně zvolen za lidovce. V zastupitelstvu teď fakticky fungují dva kluby hnutí ANO, přičemž členové obou tvrdí, že hájí zájmy voličů hnutí.