Společnost
18/02/2021 ČTK

Britskou mutaci odhalí testy v Ostravě u více než poloviny vzorků

Zdravotní ústav používá k odhalení mutace metodu parciální sekvenace. Její přesnost už potvrdila Národní referenční laboratoř v jiných krajích. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ústavu Michal Pistolas.

Zdravotní ústav při každodenním testování podle něj odhalí desítky vzorků s vysokým podezřením na přítomnost britské mutace koronaviru.

"V posledním týdnu je v kraji podíl vzorků s britskou mutací koronaviru na celkovému počtu pozitivních nálezů stabilně nadpoloviční. Ve všech případech lze téměř s jistotou potvrdit přítomnost britské varianty. V úterý 16. a ve středu 17. února šlo dokonce o 65procentní zastoupení," uvedl Pistolas.

Ústav k odhalování britské mutace využívá metodu parciální sekvenace. "Cílí na mutace ve Spike proteinu viru, typické pro takzvanou britskou variantu. Spike protein virus používá pro odemknutí napadené buňky, což mu pravděpodobně umožňuje šířit se snadněji," vysvětlil Pistolas.

Dodal, že s více než 95procentní pravděpodobností lze tento typ viru v testu prováděném ústavem odlišit.

"Na základě současných dat získaných současně z jiných krajů lze považovat i takto zjištěné případy za prakticky doložené," uvedl ředitel ústavu Eduard Ježo.

Podle něj v ústavu řadu vzorků s britskou mutací odhalili i zpětně, nejstarší už ze 7. prosince. Ústav za leden odeslal do Národní referenční laboratoře v Praze k ověření desítky vzorků.

"Nicméně vysoce suspektní vzorky z jiných krajů otestované sekvenací v Národní referenční laboratoři v Praze potvrdily správnost a přesnost metody, kterou u nás používáme," uved Ježo.

Sdílejte článek