Politika
29/03/2017 ČTK

Bude mít Moravskoslezský kraj svého prezidenta? Rodák z Jablunkova Jiří Drahoš kandiduje!

Bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš ohlásil svou kandidaturu na prezidenta republiky. O úřad prezidenta se chce ucházet jako nezávislý, nikoli stranický kandidát.

Své rozhodnutí oznámil na besedě v kulturním domě v Jablunkově na Frýdecko-Místecku, odkud pochází. Informaci potvrdil Jakub Kleindienst, šéf Drahošova volebního týmu.

„Chtěl bych vám všem oznámit, a činím tak poprvé v Jablunkově, a myslím, že to tak je zcela na místě, před svými rodáky, před lidmi a před místem, které mě formovalo, že budu kandidovat na funkci prezidenta republiky,“ řekl Drahoš na besedě podle videa, které umístil na svém twitteru.

Po oznámení následoval potlesk zaplněného sálu. U příspěvku poznamenal, že jde do voleb proto, aby zvítězily hodnoty, které jsou pro každou zem nejdůležitější. „Pravda, rozum a slušnost,“ uvedl Drahoš.

 V tiskové zprávě napsal, že hlavním důvodem jeho kandidatury jsou obavy o osud novodobé české demokracie. „Není mi lhostejný nárůst extremismu a populismu a jisté občanské apatie vůči základním demokratickým hodnotám,“ podotkl.

Zároveň uvedl, že bude kandidovat jako nezávislý kandidát a nevyužije možnosti stát se oficiálním kandidátem konkrétní politické strany nebo hnutí. „Jako celoživotní nestraník chci být autentickým nezávislým prezidentem České republiky,“ dodal bývalý šéf Akademie věd.

Osmašedesátiletý Drahoš v Jablunkově na radnici uspořádal debatu s občany, oficiálně o své nové knize s názvem Věda života. Drahošovo vyjádření podle Kleindiensta zaznělo na závěr diskusního večera, následovaly dotazy návštěvníků.

Drahoš minulý týden skončil ve funkci předsedy Akademie věd. Své rozhodnutí o kandidatuře slíbil oznámit v nejbližší době. „Důležité slovo v rozhodování bude mít moje rodina, se kterou kandidaturu rozebírám ze všech stran. Pokud do toho půjdu, tak ale vím, že budou stát při mně,“ uvedl Drahoš.

Podle médií oslovil bývalý šéf Akademie věd už před vyhlášením kandidatury některé podnikatele, podpořit by ho mohli i vědci a další známé osobnosti, včetně například majitele firmy Jablotron Dalibora Dědka, podnikatele strojírenské skupiny Wikow Martina Wichterleho či astrofyzika Jiřího Grygara.

Nedávno zesnulý kardinál Miloslav Vlk podle předsedy organizace Cesta 121 Antonína Randy, který o nemocného pečoval, vyzýval k podpoře Drahošovy kandidatury.

Ve volbách Drahoš vyzve současného prezidenta Miloše Zemana, který oznámil obhajobu mandátu na začátku března. Mezi dalšími uchazeči o post prezidenta je především textař a podnikatel Michal Horáček, lékař a aktivista Marek Hilšer a podnikatel Igor Sládek. Kroměřížská výzva navrhuje i europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila a bývalého velvyslance ve Francii Pavla Fischera. Jako o možném prezidentském kandidátovi se mluví také o ministrovi obrany Martinu Stropnickém (ANO).

Drahoš vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, v roce 2003 byl jmenován profesorem. Od roku 1996 stál v čele Ústavu chemických procesů AV ČR, později se stal místopředsedou Akademie věd. V čele instituce stanul v březnu 2009.

Za seriózního člověka a důstojného kandidáta na prezidentské křeslo považují Drahoše předsedové vládního hnutí ANO Andrej Babiš a opozičních Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík. Zatímco Gazdík svému hnutí doporučí, aby profesora chemie v boji o Hrad podpořilo, ANO o kandidátovi rozhodne v referendu. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček Drahoše označil na twitteru za kandidáta médií a umělý produkt PR.

„Pana Drahoše považuju za seriózního člověka. Pan Drahoš nestojí o podporu žádné strany ani hnutí, což potvrdil i jeho mluvčí. Hnutí ANO na toto téma čeká interní referendum, naší prioritou jsou sněmovní volby,“ sdělil šéf ANO Andrej Babiš.

Předseda STAN Petr Gazdík uvedl, že Drahošovu kandidaturu vítá. „Pokládám ho za důstojného kandidáta a domnívám se, že může do prezidentské volby výrazně zasáhnout,“ napsal ČTK Gazdík.

Dodal, že svému hnutí doporučí, aby Drahošovu kandidaturu podpořilo. „Budu o tom jednat i s naším partnerem KDU-ČSL,“ dodal šéf STAN. Starostové a lidovci utvoří před volbami společnou koalici s jedním názvem, logem i programem.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka není kandidatura Jiřího Drahoše žádné velké překvapení. Na twitteru uvedl, že bývalého šéfa Akademie věd „nadšeně podporují“ média i politické strany, jmenoval opoziční TOP 09 a okolí předsedy sociálních demokratů, premiéra Bohuslava Sobotky.

„Přímá volba prezidenta republiky bude o výběru mezi kandidátem občanů naší krásné země a kandidátem médií, který je umělým produktem PR,“ napsal Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman oznámil to, že se bude znovu ucházet o post prezidenta, svým příznivcům 9. března na Hradě. Později řekl, že na své protikandidáty nebude útočit a že s nimi také nepůjde do žádných předvolebních debat. Zeman má nyní každý týden svůj pravidelný pořad v televizi Barrandov.

Dalším z uchazečů o prezidentský úřad je i textař a podnikatel Michal Horáček. Serveru Info.cz řekl, že Drahoš bude kandidátem politických stran a podporu jim také bude muset vrátit. Horáček chce na svou podporu získat 150.000 podpisů, kampaň si zaplatí sám, řekl serveru.

Stejně jako ANO i sociální demokracie chce vybrat kandidáta ve stranickém referendu. Minimálně část sociálních demokratů má blízko k prezidentu Miloši Zemanovi, část se ale proti jeho podpoře staví. Například ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl, že Zemana podpoří. Média v uplynulých týdnech spekulovala, že by Drahoše mohli podpořit lidovci, TOP 09 nebo STAN.

Sdílejte článek