Společnost
13/01/2022 Petr Sobol

Budou města plná odpadků? Z ulic mohou zmizet pracovníci v reflexních vestách

​Službě veřejně prospěšných pracovníků, která pomáhá udržovat čistotu v Bohumíně, hrozí konec. Nejedná se však o jediné město, kterému by lidé v reflexních vestách mohli chybět.

Bohumín už za tři týdny přijde o většinu pomocných sil. A pokud nová vláda tuto formu boje s dlouhodobou nezaměstnaností nepodpoří, zmizí v květnu reflexní vesty z ulic města úplně.

„Aktuálně máme k dispozici 29 veřejně prospěšných pracovníků. Osmnácti z nich ale končí k poslednímu lednu smlouva. Od února nám jich zbude jen jedenáct, což už je kritický počet. Hrozí nám, že výrazně klesne rozsah úklidu veřejného prostranství, protože v tak malém počtu prostě nemohou obsáhnout celé město,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha.

Město přitom ještě před několika lety mělo k ruce až dvě stovky dlouhodobě nezaměstnaných. „Jejich počet ale v poslední době neustále klesá. V období pandemie jejich počet kolísal od dvaceti do čtyřiceti osob. Už loni jsme se ocitli v obdobné situaci, kdy jsme měli tuto službu zajištěnu prostřednictvím úřadu práce jen do konce dubna. Nakonec se podařilo ji zachovat, za což jsme velmi rádi. Bez těchto lidí by pro nás byl úklid ulic výrazně složitější,“ konstatoval starosta.

Nyní Bohumín stojí před situací, kdy reálně hrozí zánik této služby úplně. Úřad práce zatím údajně nemá od ministerstva práce a sociálních věcí žádné informace, jestli a případně za jakých podmínek bude institut veřejně prospěšné práce pokračovat. „Vzhledem k rozpočtovému provizoriu státu a také faktu, že vláda nyní řeší jiné věci, se obáváme, že od května o pomocné síly definitivně přijdeme,“ dodal Vícha.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že pracovníci z řad dlouhodobě nezaměstnaných město nic nestojí a využívají jejich služeb na účet státu, o beznákladovou službu podle vedení města rozhodně nejde. „Úřad práce jim sice určitý základ hradí, ale to by dělal tak jako tak formou dávek. My jim musíme z vlastních zdrojů doplácet odměnu do úrovně minimální mzdy, zajistit jim veškeré vybavení, zázemí a personálně zajistit jejich vedení a kontrolu,“ vysvětlil starosta s tím, že i přesto Bohumín tuto formu aktivní politiky nezaměstnanosti podporuje.

„Jedna věc je jejich uplatnění při úklidu města, který je na první pohled patrný. Posbírají odpadky, zametou listí, v zimě odklidí sníh. Obstarávají pořádek u kontejnerových stanovišť, na dětských hřištích a dalších veřejných plochách. Za druhé v této službě vidíme motivační efekt. Pracovníci se většinou rekrutují z klientů ubytoven, kteří dlouhodobě pobírají sociální dávky. Ztrácí pracovní návyky a mají problém sehnat stabilní zaměstnání. Touto cestou se mohou naučit pravidelnému režimu vstávání, denních povinností a zodpovědnosti za svěřené úkoly, což jim může pootevřít dveře, aby se začlenili zpět do společnosti,“ míní starosta.

Město tak zvažuje, že těm nejspolehlivějším nabídne formu spolupráce napřímo. „Bude to pro nás pochopitelně dražší, ale bez těchto pracovníků se prostě neobejdeme. Podle informací našich technických služeb BM servisu, který jejich činnost organizuje, bychom na dohodu mohli zaplatit zhruba šest až osm lidí. Není to sice závratné číslo, ale k udržení pořádku na těch nejvíce frekventovaných místech by to mohlo pomoci. Stále se ale nevzdáváme naděje, že stát veřejně prospěšné práce podpoří,“ uzavřel Vícha s tím, že Bohumín by nebyl zdaleka jediným městem, kterému by lidé v reflexních vestách chyběli.

Sdílejte článek