Společnost
21/11/2019 Jaroslav Baďura

Budoucí inženýři mají v areálu VŠB-TUO nové špičkové laboratoře

​Přístup k nejmodernějším přístrojům, na nichž si mohou vyzkoušet teorii v praxi.

To VŠB-TUO nabídne svým studentům v přístavbě budovy CPIT TL1, kterou čeká slavnostní otevření v pondělí 25. listopadu.

Nová budova bude sloužit studentům Fakulty strojní (FS) a Fakulty materiálově-technologické (FMT) ve výuce praktických předmětů. K nejmodernější technice se tak dostanou studenti dopravních oborů, strojírenské technologie chemického a environmentálního inženýrství.

„Budoucí strojaři se mohou těšit na zkušební a vývojové centrum automobilů a motocyklů, stejně jako na laboratoř vybavenou technologiemi pro konvenční i nekonvenční obrábění, aditivní výrobu a souřadnicové měření," představuje nové zázemí fakulty její děkan Ivo Hlavatý.

Studenti FMT se během výuky podívají do laboratoře procesního inženýrství.

Nové zkušební a vývojové centrum vozidel má sloužit zejména studentům programu Dopravní systémy a technika, kteří se tak mohou s úkony konstrukce a testování automobilů a motocyklů seznámit v praxi.

K dispozici jim bude například výkonová zkušebna s aktivními válci, které umožňují testovat vozidla s hybridním i elektrickým pohonem. V motorové zkušebně vybavené asynchronním dynamometrem pak mohou studenti testovat spalovací motory se systémem automatizace, ovládání a simulace.

Špičkové vybavení čeká také na studenty strojírenských technologií. Seznámit se budou moci například s technologií řezání vodním paprskem, měření textury povrchu či 3D tiskem práškových kovů a polymerů.

Laboratoř je vybavena optickým mikroskopem s nově zakoupenou rotační upínací jednotkou, jenž umožňuje 3D měření mikrogeometrie řezných nástrojů a měření textury povrchu.

K souřadnicovému měřicímu přístroji pak přibyla optická hlava pro měření 3D tvaru a jeho digitalizaci, již je možné využít v reverzním inženýrství rekonstrukci CAD modelů.

Pro výuku předmětu Aditivní technologie poslouží stroj TruPrint 1000 umožňující 3D tisk práškových kovů technologií Laser Metal Fusion a také tříosé obráběcí centrum MCV 1270 pro progresivní metody obrábění.

Nové laboratoře se dočkají také studenti Chemického a environmentálního inženýrství na FMT. Kromě laboratoře procesního inženýrství na ně čekají také nové laboratorní stanice, které demonstrují základní principy přenosu tepla, hmoty a hybnosti.

Sdílejte článek