Bustu zakladatele Vítkovic dnes odhalili před vítkovickým kostelem
Manželka významného vítkovického manažera Paula Kupelwiesera Marie v dobových šatech a židovský průmyslník a jeden z majitelů horního a hutního těžířstva Wilhelm Gutmann v buřince se dnes vrátili v čase a objevili se na vítkovickém náměstí a ve vítkovickém kostele.
Přišli se totiž podívat na znovuodhalení busty Rudolfa Jana Habsburského.
To se dnes dvakrát uskutečnilo před kostelem svatého Pavla ve Vítkovicích, kde je ode dneška nové „působiště“ této významné sochy. Jednou se busta na chvíli ukázala zástupcům médií a podruhé to bude už naostro v podvečer, kdy se odhalení stane součástí rozsvícení vánočního stromu a mikulášské nadílky na Mírovém náměstí.
Foto: Petr Broulík
Znovuodhalení restaurované busty je jednou z akcí k 195. výročí založení někdejší Rudolfovy huti, tedy Vítkovických železáren. Dnes už se pokračovatelé tohoto podniku odklonili od někdejší hutní produkce i klasické strojírenské výroby, ale soustřeďují se dále na zpracování titanu a speciálních slitin, na IT, zkušebnictví, reality development, činnosti spojené s využíváním majetku, a na dodavatelské a energetické služby.
Přemístění busty je symbol naší úcty k historii
A právě dnes se v rámci oslav 195 let nechali pokračovatelé slavného podniku, bez něhož by ani nebylo Velké Ostravy, přemístit sochu svého zakladatele Rudolfa Jana Habsburského. „Je to symbol naší úcty k minulosti, ale současně symbol změny,“ uvedl předseda představenstva Vítkovic Rodan Broskevič na novém místě instalace busty vpravo před vchodem do kostela sv. Pavla na Mírovém náměstí v Ostravě–Vítkovicích.
Busta olomouckého arcibiskupa, který 9. prosince roku 1828 založil Rudolfovu huť, podnik na zpracování a výrobu železa, stála původně u Nového ředitelství Vítkovic na Ruské ulici v Ostravě-Vítkovicích. Tedy před vstupem do továrny Vítkovice Heavy Machinery. V letech 2016 až 2018 ale prošly Vítkovice rozsáhlou restrukturalizací a Vítkovice Heavy Machinery převzali jiní vlastníci.
Původně busta stála v zahradě u vítkovického zámku
Proto nechali majitelé busty toto dílo přemístit před kostel na Mírovém náměstí. Socha váží přes 400 kilogramů a byla kolem roku 1850 vyrobena ze šedé litiny nejspíše v hutích Frýdlantských železáren.
Klasicistní busta Rudolfa Jana Habsburského s manýristickými prvky zobrazuje zakladatele Vítkovických železáren olomouckého arcibiskupa Rudolfa Jana. Jejím autorem je některý ze sochařů vídeňské klasicistní školy.
Busta původně stála v zahradě prostírající se mezi Vítkovickým zámkem a budovou starého ředitelství železáren. V šedesátých letech 20. století byla sejmuta, zakonzervována a uložena do podnikového muzea. Foto: Archiv města Ostravy
V roce 1998, při příležitosti oslav 170 let od založení firmy, bylo dílo instalováno na Ruské ulici, na téměř dvou a půl metrový podstavec, jehož autory jsou akademičtí sochaři Jiří Klíma a Boris Holub.
Do busty dali Petřkovickou venuši, listiny i dva doutníky se zápalkami
Po restaurování busty do ní zástupci firmy spolu s „rodným listem“ nově vložili odznaky Vítkovic a Cylinders Holding, miniaturu Bolt Tower, stříbrnou destičku OSTRAVA!!!, mince Tolar Rudolfa Jana, mince ke 100. výročí Vítkovic, české současné mince, sošku Petřkovické venuše, doutník a dvě zápalky, historickou zakládací listinu společnosti Vítkovice s překladem, listinu Na paměť z 5. prosince 1998, magazín Vítkovic, tedy firemní periodikum, další periodikum Cylinders News a pozdrav budoucím generacím s podpisy.
Vítkovické oslavy 195 let existence začnou programem pro odbornou veřejnost a obchodní partnery ve čtvrtek 7. prosince, kdy se v multifunkční aule Gong uskuteční jednak odborná konference o historických souvislostech existence Vítkovic, jednak zde představitelé firmy představí budoucnost firmy i pozemkových celků, které vlastní.
Na tuto konferenci naváže výstava Fenomén Vítkovice, 195 let, bez kterých by Ostrava nebyla Ostravou. Expozice v Galerii Gong v Dolních Vítkovicích veřejnosti od 8. prosince představí základní mezníky vývoje Vítkovic nejen ve výrobě, ale také v oblasti výzkumu, v sociální a bytové politice či kultuře.
Výstava ukáže i Klementa Gottwalda a rytíře Vítka
„Bonbónky už máme hned u vchodu do výstavy. Vytáhli jsme z depozitu bustu Klementa Gottwalda v původním stavu, všechno jsme na něm z osmdesátých a hlavně po revoluci nechali. A hned vedle něho máme zrekonstruovaného rytíře Vítka, který je myslím super ostudou, protože symbolizuje, jakým způsobem se mělo v minulém režimu zapomenout na Gutmanny a Rotschildy. Tak se vytvořila nová historie. Kdo založil Vítkovice? No přece rytíř Vítek. Ještě dnes tomu ostatně stále věří hodně obyvatel Ostravy,“ řekl dnes ve vítkovickém kostele vlastník podniku Vítkovice Holding Jan Světlík, který pomáhal bustu Rudolfa Jana Habsburského odhalit.
Výstava ukáže také umělecká díla zaměřená na Vítkovické železárny, 150 let vítkovických zkušeben a laboratoří a rovněž budoucnost. Tu reprezentuje vodíková místnost, kde je snadno pochopitelnou formou představeno vše od výroby vodíku přes jeho uskladnění až po využití a podpůrné projekty, a také sekce s plánovanými projekty společnosti Vítkovice.