Sport
21/09/2020 Josef Pešout

Bylo to rychlé, říká Adam Choleva (25) o nečekané trenérské premiéře

Turbuletní basketbalové období zažívá Adam Choleva. Na jaře ukončil hráčskou dráhu a v klubu NH Ostrava se přesunul na post asistenta trenéra u áčka.

A v pětadvaceti letech si dokonce odbyl už i premiéru v roli hlavního kouče ostravského celku při ligovém zápase na palubovce v Ústí nad Labem. „Skočil jsem do toho rychle,“ svěřil se Choleva v rozhovoru pro Magazín PATRIOT.

Ostravský tým jste vedl z lavičky sám. Jaké je vysvětlení pro absenci trenéra Petera Bálinta při vystoupení basketbalistů Nové huti na severu Čech?
Trenér Peter Bálint zůstal z preventivních důvodů doma. Z jeho strany se někde objevil pozitivní výsledek testů na koronavirus. Takhle mi to bylo řečeno a pro jistotu pan Bálint v Ústí s námi nebyl. O jeho neúčasti jsme se dozvěděli v pátek, dva dny před utkáním.

Jak jste prožíval svůj trenérský debut v nejvyšší soutěži?
Je pravda, že po dvou kolech jsem do toho rychle skočil. Děkuji klubu za důvěru. Bohužel to dopadlo tak, že jsme v Ústí prohráli. Kluci se ale snažili, hráli s dobrou energií, ale víc to střelecky padalo soupeři. Dokázali jsme sice držet tempo, ale neproměnili jsme otevřené střely.

Nedávno jste oslavit teprve pětadvacáté narozeniny...
Trenérskou šanci mohu brát jako dárek. Uznávám, že je to brzy, co jsem se stal aspoň na krátký čas hlavním trenérem. Vždyť asistentem jsem pouhé dva měsíce. Velký dík patří i klukům z týmu, se kterými jsem loni ještě hrál, že mě podrželi. Cítil jsem od nich, že mi naslouchají, což je super.

Jaké je vaše současné basketbalové krédo?
Chtěl bych poděkovat i trenéru Peteru Bálintovi, že si mě vytáhl. Od něj se zaučuji v této práci, sleduji každý jeho pokyn a snad nabírám zkušenosti. Jenom jsem ho zastoupil. Myslím, že to bylo jen na jeden zápas.

Váš otec Zbyněk Choleva trénoval řadu let v nejvyšší soutěži, získával jako kouč medaile s celky Nového Jičína a Prostějova. Jaká je jeho současnost?
Pokud jde o jeho trenérskou minulost, tak jsem ho samozřejmě sledoval. A taky jsem se ním nyní radil. Momentálně učí ve škole v Novém Jičíně.

Sdílejte článek