Nejnovější zprávy: Gymnázium Josefa Božka má novou špičkovou tělocvičnu Koronavirus. Dopravní podnik Ostrava vydezinfikuje interiéry všech vozidel

Společnost

Bývaly chloubou, teď Breda i Ostravica chátrají

​Bývaly chloubou svých měst, naleštěné, plné lidí i zboží. Kdysi prosperující prvorepublikové obchodní domy Breda v Opavě a Ostravica-Textilia v Ostravě dnes ale chátrají.

Foto: Archiv

Marně se už roky hledá jejich nové využití. Větší naději na znovuoživení má nyní ostravský objekt. Magistrát zvažuje jeho koupi. Přesunou by se tam mohla část úředníků.

Breda, byla po svém postavení před 90 lety prvním moderním obchodním domem v tehdejším Československu, je na prodej. Konkurzní správce ji chce prodat za 55 milionů korun.

Společné mají oba obchodní domy osobu opavského podnikatele Kamila Kolka. "Každý si může myslet, že za všechno může Kolek. Mě ale stav Bredy velmi trápí," řekl podnikatel.

Tvrdí, že se řadu let marně snažil dohodnout s firmou, která odkoupila jeho pohledávku za budovou. "Nebyla ochota, nakonec Breda skončila v konkurzu," řekl.

Správce se objekt snaží prodat za 55 milionů korun. Radnice koupi odmítla. "Dnes je podle mě několikapodlažní obchodní dům s plochou 10.000 metrů čtverečních přežitek. Jediné možné využití je vybudovat zde multifunkční objekt, kde by byla zábava, obchody i byty," řekl Kolek.

Stav objektu je špatný. Omítka památkově chráněného obchodního domu začala odpadávat a ohrožuje chodce. Vedení opavského magistrátu proto na své náklady zajistí bezpečnost chodců. Peníze na zábrany, přibližně 260.000 korun, bude vymáhat po správci konkursní podstaty.

Větší naději ma opravu má ostravská Ostravica, která nyní patří jedné z firem podnikatele Daniela Zemana. Ten se v minulých letech neúspěšně snažil budovu opravit a oživit. Obchodní dům, který fungoval od roku 1930, patříval mezi nejluxusnější v zemi.

V roce 2000 jej koupil Kolek a během nepovolené rekonstrukce se v části budovy propadlo několik stropů. "Po havárii se nám ale podařilo střední část budovy znovu otevřít," uvedl Kolek, který v roce 2003 prodejny uzavřel. Ve stejném roce dostal za zřícení stropů podmíněný trest. V roce 2005 obchodní dům prodal.

Nyní do hry vstupuje ostravský magistrát, který nechal prověřit, zda by roky chátrající bývalý obchodní dům Ostravica-Textilia v centru nemohlo město využít pro správní agendy magistrátu. Úředníci vyřizující občanské průkazy a pasy i odbor dopravně správních činností dosud sídlí v pronajatých prostorách. Město dlouhodobě uvažuje o jejich přemístění.

"Dlouhodobě deklarujeme, že máme zájem najít nějakou budoucí funkci pro komplex módního domu. Jednou z těchto úvah je možnost využití těchto budov nebo aspoň jejich částí pro potřeby magistrátu," uvedl primátor Tomáš Macura (ANO). Podle něj je město kvůli možnému prodeji v kontaktu s majitelem objektů.

Jasno by město mělo mít do konce října. Za studii Ostrava zaplatí necelých 100.000 korun, zpracovávat ji bude stejný architekt, který pro město vypracovával i studii novostavby. Podle primátora je to výhoda, protože ví, jaké podmínky objekt musí splňovat.