Společnost
24/10/2024 Petr Broulík

CEETe slaví rok, udivuje zkoumáním energií budoucnosti

Foto: Petr Broulík

„Zachraňujeme svět. A tvoříme budoucnost energetiky,“ řekl při bilancování prvních narozenin Centra energetických a environmentálních technologií Explorer (CEETe) jeho ředitel Stanislav Mišák.

Toto moderní a nejmladší centrum na území VŠB – TUO je trochu „kosmickou“ laboratoří, která testuje nové ekologické systémy a zdroje a snaží se nalézt způsoby, jakými je uplatnit na trhu jak pro fabriky a firmy, tak pro běžné odběratele a uživatele.

Četní zahraniční i čeští návštěvníci centra mohou vidět, jak zaměstnanci CEETe zkoumají nové způsoby fotovoltaiky či využívání energie z větru, výroby vodíku nebo testují různé možnosti spalování nebezpečných i běžných odpadů a jejich přeměny na užitečné formy látek.

U centra testují nabíjecí stanice pro auta na elektrický či vodíkový pohon a na střeše nad zelenou, bujně rostoucí fasádou, zkoumají třeba růst různých rostlin v umělých prostředích nebo zkoušejí „farmbota“, který je schopen starat se o záhony rostlin na zelené střeše CEETe, ale po rozšíření i o celé pole někde na vesnici.

Bude jednou CEETe kontrolovat spotřebu celé Poruby?

Architektonicky pozoruhodná budova CEETe je tak dnes doslova prošpikována detekčními zařízeními senzory, důmyslnými systémy či zásobníky energie. Zaměstnanci centra jsou schopni ve velíně CEETe minimalizovat úniky energie, mísit šetrně při odběru různé získávané druhy zdrojů energie a ušetřenou energii posílat do jiných míst ve vysokoškolském kampusu. A to díky systému Microgrid, který získala díky spolupráci s velkou společností Schneider Electric, odborníkem na průmyslové technologie a chytrá řešení s umělou inteligencí a IoT. A s komunitou 150 tisíc zaměstnanců.

„Cílem je v dohledné době napojit na tento důmyslný řídící systém hospodaření s energiemi i celý vysokoškolský campus a celou VŠB – TUO. Tedy na jakousi celou městskou čtvrť. A v budoucnu zkusíme pokračovat dál, protože máme v blízkosti Fakultní nemocnici Ostrava-Poruba či Moravskoslezské inovační centrum. A blízko jsou také městské obvody Poruba a Pustkovec, s nimiž jsme podepsali jakési memorandum o případném založení energetické komunity, kterou by řídilo právě CEETe,“ říkají odborníci z CEETe.

Centrum energetických a environmentálních technologií CEET a jeho výzkumné programy od loňska lákají odborníky v Česku i zahraničí. Zájem pracovat v CEETu svědčí i rekordní počet zaměstnanců, který aktuálně tvoří číslo 268 českých, ale i špičkových zahraničních vědeckých pracovníků.

Vozidlo naplní vodíkem za pouhých 5 až 10 minut

Vysokoškolský ústav CEET má v současnosti velké téma - využití vodíkových technologií, včetně výroby vodíku, jeho distribuce a užití pro plnění vozidel na alternativní pohon. Vědci z centra CEETe zkoumají také přeměnu vodíku na elektrickou energii. „Nedávno začala platit nová norma na rychlé plnění vozidel vodíkem. Doposud se vozidla na vodík plnila standardní rychlostí, která se pohybuje mezi 30 až 60 minutami. Tým CEETu však pracuje na vývoji nových technologií, které by měly tento proces urychlit na pět až deset minut,“ upozorňují vedoucí centra.

Centrum energetických a environmentálních technologií CEET zahájilo loni i dosud největší projekt, který VŠB - TUO ve své historii získala. Je jím projekt REFRESH (Research Excellence for Region Sustainability and Hi-Tech Industries), který je pro univerzitu „vlajkovou lodí“.

Refresh má pomoci transformovat kraj na chytrý a zelený region

Projekt má transformovat moravskoslezský region v udržitelný chytrý a zelený region, bez závislosti na fosilních palivech. Projekt má v kraji vyvinout nebo do něj přivést moderní technologie pro udržitelnou energetiku, digitalizaci průmyslové výroby, automatizaci v dopravě. Projekt REFRESH má stavět na environmentálních technologiích i nových materiálových technologiích.

Výsledky, které dokáže CEET generovat, by se však neobešly bez silných partnerů. Tím největším je dnes společnost Schneider Electric, světový lídr v oblasti energetického managementu.

Tato firma instalovala v unikátním výzkumném centru, CEETe VŠB-TUO v Ostravě pokročilý energetický řídicí systém Microgrid. Tato technologie dohlíží nad celým energetickým provozem budovy a efektivně spravuje výrobu, distribuci, ukládání i spotřebu elektřiny z různých zdrojů včetně těch obnovitelných. Je schopná napájet jednotlivé budovy, ale i celé městské čtvrti nebo průmyslové oblasti nezávisle na hlavní síti, představuje budoucnost komunitního zásobování elektřinou a může přispět k rozvoji udržitelné energetiky v České republice.

Microgrid umí různé obnovitelné zdroje integrovat do sítě a řídit je

„Microgrid představuje budoucnost energetických řešení všude tam, kde je nezbytné zajistit stabilní a nezávislou energetickou síť, a to nejen v jednotlivé budově, ale také například v průmyslové oblasti či městské čtvrti. Součástí systému je i řídicí software a hardware, bateriové úložiště pro akumulaci elektřiny, nabíjecí stanice pro elektromobily a prvky vysokého a nízkého napětí. Projekt Microgrid podobného rozsahu plánujeme v roce 2025 realizovat i v naší vlastní továrně v Písku,“ říká Pavel Bezucký, generální ředitel Schneider Electric. „Náš systém Microgrid umí různé obnovitelné zdroje v energetickém mixu efektivně integrovat do sítě a řídit jejich spotřebu,“ dodává.

Microgrid je inteligentní řešení pro komunitní energetiku, označovaný také jako „mikrosíť“. Je to decentralizovaný systém schopný vytvářet samostatnou elektrickou síť nezávislou na hlavní rozvodné síti. Propojuje různé zdroje energie a inteligentně je řídí podle aktuální potřeby, čímž šetří provozní náklady. Je ideální pro odlehlé lokality, průmyslové oblasti a může přispět k vytváření chytrých měst.

CEETe má 12 větrných turbín a 473 solárních panelů na fasádě

A co se skrývá za značkou CEETe? Špičkové laboratoře a inovativní technologie pod jednou střechou Centrum energetických a environmentálních technologií – Explorer (CEETe) vzniklo zásluhou vědců Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Od svého otevření v říjnu 2023 se zaměřuje na výzkum a vývoj nízkouhlíkových technologií, které mají nahradit fosilní paliva a přispět k udržitelné energetice, a to jak na národní, tak mezinárodní úrovni.

Centrum CEETe je plné specializovaných laboratoří, včetně laboratoře vodíkových technologií, termodynamických procesů a hydroponie. Budova sama využívá řadu inovativních technologií a je energeticky soběstačná: na střeše se nachází 12 větrných turbín, fasádu pokrývá 473 solárních panelů, a objekt využívá pokročilý systém hospodaření s dešťovou vodou.

Takováto kombinace technologií umožňuje CEETe fungovat s minimální závislostí na externích zdrojích energie. Cílem centra je rozvíjet spolupráci napříč sektory – od veřejného sektoru přes podniky z aplikační sféry až po univerzity a výzkumné organizace, a tím podporovat inovace v oblasti udržitelné energetiky.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek