Nejnovější zprávy: Petra Kvitová se ve Fulneku dočkala kavárny. Má wimbledonský dort i originální název Poruba se letos podruhé představí doma. Ve středu přivítá rozjetou Třebíč

Kultura

Cena Thálie: Národní divadlo moravskoslezské má sedm nominací, Bezruči tři!

Herecká asociace v Praze vyhlásila nominace na prestižní divadelní Ceny Thálie za uplynulou sezonu.

Jednou z nominovaných je i Hana Fialová z NDM za roli Ády Harrisové v muzikálu Květiny pro paní Harrisovou. Foto: Petr Hrubeš

Umělci působící v souborech Národního divadla moravskoslezského získali čtyři úzké a tři širší nominace, Divadlo Petra Bezruče má jednu nominaci úzkou a dvě širší.

Jasná je už cena za celoživotní mistrovství - tu obdrží Veronika Forejtová, dlouholetá členka činohry NDM.

Národní divadlo moravskoslezské uvedlo, že sopranistka Jana Sibera zaujala porotu Cen Thálie výkonem v roli Manon ve stejnojmenné opeře Julese Masseneta, Natalia Adamska a Francesco Fasano si nominace vytančili rolemi Carmen a Dona Josého v baletu Carmen a Hana Fialová přesvědčila jako Áda Harrisová v muzikálu Květiny pro paní Harrisovou.

Ředitel NDM Jiří Nekvasil netajil radost a zdůraznil mimořádné příležitosti, které ostravské divadlo umělcům dává. „A oni je vrchovatě zúročují,“ chválí.

NDM má take tři širší nominace: nominován byl Pavol Kubáň – Zásnuby ve snu (Kníže) – opera Hanse Krásy v režii Jiřího Nekvasila (cyklus Opery terezínských skladatelů), Michaela Vápeníková – Coppélia (Svanilda) – balet choreografa Giorgia Madii s hudbou Léa Delibese a Tomáš Savka – Květiny pro paní Harrisovou (Albert Harris / Markýz de Chassagne) – muzikál Rachel Wagstaff a Richarda Taylora.

U Bezručů se radují z nominace Markéty Matulové, která má šanci získat Cenu Thálie za roli Julky v inscenaci Šikmý kostel. Markéta se objevila ale i v širších nominacích kategorie muzikálu, a to za roli Věry v inscenaci Špinarka.

„Tak tomu teda říkám rozjezd. Máme za sebou přímý přenos ČT art, kolegové budou mít za chvíli první premiéru sezóny a teď nominace!" uvedla Markéta Matulová.

Mezi širšími činoherními nominacemi se dále objevili Barbora Křupková, která získala nominaci za roli Barbory v inscenaci Šikmý kostel, a Jakub Burýšek, jenž byl oceněn za roli Alexe v inscenaci Mechanický pomeranč.

Laureáti budou vyhlášeni Hereckou asociací 8. října 2022 v pražském Národním divadle.