Nejnovější zprávy: Příběh 120 let staré vraždy: Matka ubila dceru alkoholičku Na Jablunkovsku hořela chata. Policie našla na místě lidské ostatky

Společnost

Centrum Ostravy už koncem listopadu oživí kluziště a vánoční trhy

Centrální Masarykovo náměstí v Ostravě tradičně oživí během vánočního času kluziště pod širým nebem, které patří k vyhledávaným zimním atrakcím. Umělá ledová plocha se otevře 28. listopadu a zdarma bude bruslařům přístupná až do 3. ledna, řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

„V letošním roce zaplatíme poprvé celé vánoční kluziště z rozpočtu města. Dohodli jsme se s obvodem Moravská Ostrava a Přívoz, na jehož bedrech ležely v minulých letech náklady na provoz ledové plochy, že ušetřeného půldruhého milionu korun centrální obvod investuje do zkvalitnění a rozšíření vánočních trhů v historickém středu města, a to včetně výzdoby,“ uvedl primátor Tomáš Macura (ANO).

Celkové náklady na provoz ledové plochy přesáhnou 1,9 milionu korun, zbývající část nákladů uhradí městská společnost Sareza, která provozuje sportovní a rekreační zařízení ve městě.

Spolu s otevřením kluziště budou zahájeny také vánoční trhy, které se letos z Masarykova náměstí rozšíří i na sousední Jiráskovo náměstí. Náklady na uspořádání trhů budou podle mluvčí centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jany Pondělíčkové celkem 2,6 milionu korun, město obvodu na jejich konání přispěje 450.000 korun.

Rozsvícení vánočního stromu pak bude na centrálním náměstí připraveno na neděli 29. listopadu od 17:00. „O sváteční atmosféru se v tento den už v 16:00 postará muzikál Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, v němž vystoupí členové Divadla Jiřího Myrona společně s dětským sborem. Poté, co děti vánoční strom rozsvítí, se adventní podvečer rozezní vystoupením Petra Koláře s kapelou,“ uvedla Pondělíčková.

Trhy budou v provozu denně až do 23. prosince, a to od 10:00 do 19:00. „Návštěvníci budou mít možnost se na Masarykově náměstí seznámit s ukázkami práce řemeslníků, v odpoledních hodinách se na pódiu vystřídají pěvecké a folklorní soubory, písničkáři, swingové a jazzové kapely, velké hudební orchestry i interpreti české populární hudby. Návštěvníci se mohou těšit již tradičně na betlém, zvířátka, Ježíškovu poštu, historický kolotoč, jízdy vláčkem nebo projížďky na velbloudovi,“ doplnila mluvčí.

Na sousedním Jiráskově náměstí zase budou připraveny dobové hry a výtvarné dílny pro děti, stánky s rybími, zabijačkovými a dalšími specialitami, ale i středověké ruské kolo, ledový bar, zimní kino či přenos adventních koncertů.