Nejnovější zprávy: ​Baník by měli reprezentovat převážně hráči ze Slezska, říká František Komňacký ​Ve Staré Vsi nad Ondřejnicí už se jezdí po novém mostě

Kultura

Černá země? V Ostravě je k vidění unikátní výstava

První republiku máme spojenou s elegancí, šarmem a noblesou v módě a designu. Bylo výtvarné umění a architektura v ostravském regionu jiné než v ostatních částech republiky?

Ferdiš Duša, Vysloužilý důlní koník

Tuto otázku pokládá výstava Černá země? Mýtus a realita, kterou připravila Renata Skřebská, kurátorka Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO).

Galerijní výstava roku byla zahájena v úterý 25. září v 17 hodin. V ostravském Domě umění bude k vidění až do 6. ledna příštího roku.

O umění ostravského regionu panuje několik mýtů. Jedním z nich je například tvrzení, že tato oblast obohatila české umění zejména o sociální náměty, dalším mýtem je konstatování, že zdejší umění bylo pražskou uměleckou kritikou přehlíženo, čímž v regionu uvízl pocit ukřivděnosti.

Výstavní projekt se pokouší zachytit, nakolik se tyto mýty potkávají se skutečností a nakolik se jedná o zažité stereotypní představy o podobě umělecké tvorby na Ostravsku, vysvětluje Renata Skřebská, kurátorka GVUO.

Název výstavy je inspirován stejnojmennou malbou Břetislava Bartoše z roku 1920. Rozsáhlá expozice ve všech sálech Domu umění, která je rozdělena do 9 sekcí, představuje tvorbu 52 umělců, jejichž život byl s regionem provázán zrozením, existencí nebo se jim stal inspiračním zdrojem.

Prezentováno je více než 150 uměleckých artefaktů prvorepublikového umění z let 1918 až 1938. Dvě třetiny výstavy zastupují sbírky GVUO, zbývající díla jsou zapůjčena z klíčových paměťových institucí regionu a od soukromých sběratelů z různých koutů České republiky (Rožnov pod Radhoštěm, Pardubice, Frenštát pod Radhoštěm, Kopřivnice, Opava, Nový Jičín, Brno nebo Olomouc).

Národní památkový ústav zapůjčil klenot výstavy, jímž je portrét Mechtilde Lichnovské z roku 1916 od Oskara Kokoschky. Vzácná malba opouští brány zámku Hradce nad Moravicí jen při významných státních událostech.

Řada exponátů je zapůjčena ze soukromých sbírek a některé z nich jsou na veřejnosti představeny poprvé. Týká se to i malby s názvem Snopy od Valentina Držkovice z 30. let 20. století. Umělecká díla zapůjčily i státní instituce, například porcelán pochází ze sbírek Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. "Za ochotu a vstřícnost zapůjčitelů velmi děkujeme," doplňuje Skřebská.

Vystaveny jsou malby, kresby, plastiky, porcelán, ale také moderní reklamní design (například v podobě jízdenek rychlovlaku Slovenská strela), knižní grafika a dokonce i malý aerodynamický vůz Tatra V 570 z roku 1933, který na výstavu přivezlo Technické muzeum Tatra v Kopřivnici.

Vzhledem ke kapacitním možnostem ostravského Domu umění nebylo možno v rámci výstavy prezentovat příklady regionální architektury. Tento úkol převzal Národní památkový ústav v Ostravě, který 19. října zahajuje projekt Nová architektura mezi centry a periferiemi aneb Architektura první Československé republiky na pomezí Moravy a Slezska, který připravil Martin Strakoš a jenž výstavu v GVUO rozšíří o architektonickou složku.

Dobové publikace prezentované v sekci Knižní grafika a design jsou bibliofilského charakteru. Některé z nich jsou zapůjčeny ze soukromých sbírek, jiné zapůjčila Moravskoslezská vědecká knihovna, v jejíž sbírkách se nachází publikace ostravských bibliofilů s názvem Petru Bezručovi. 1867–1932 od Josefa Svatopluka Machara a Constanta Huberta. Kresbou ji vypravil Valentin Držkovic.

Tvorba mnohých vystavovaných umělců bude pro veřejnost překvapením jak kvalitou, tak i proto, že jejich jména jsou dnes v uměleckém světě zapomenutá. Řada opravdu špičkových regionálních umělců se dosud nedočkala své monografie, jedná se například o Břetislava Bartoše, Ferdiše Dušu, Valentina Držkovice, Helenu Zelezny-Scholz, bratry Jaroňkovy a další. Tento dluh by se měla pokusit česká uměnověda brzy splatit, vyzývá Skřebská.

Výstavu doprovází edukační programy pro školy a veřejnost a komentované prohlídky s kurátorkou, které se uskuteční v termínech 9. 10., 8. 11., 4. 12. 2018 a 3. 1. 2019 v 16.30 hodin. V Domě umění se také 6. listopadu uskuteční odborná vědecká konference s názvem Umění a architektura.

K výstavě je vydána reprezentativní publikace, kterou edičně připravila kurátorka Renata Skřebská s autorským kolektivem Pavlem Šopákem, Jiřím Jůzou a Martinem Strakošem. Záštitu nad výstavou převzal první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. GVUO se výstavou připojuje k oslavám stoletého výročí první republiky.

V Domě umění je také k vidění stálá expozice a výstava jednoho díla, která prezentuje dílo Břetislava Bartoše s názvem Černá země. Malbu vybrala kurátorka Renata Skřebská. Obě výstavy jsou zároveň součástí projektu Černá země? Mýtus a realita.

Dům umění Galerie výtvarného umění v Ostravě je otevřen úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Ve čtvrtek 27. září v rámci příprav módní performance Orchestra bude galerie otevřena až od 18 hodin. Vstupné činí 100 korun plné a 50 korun zlevněné. Pro seniory a v neděli je vstup volný.

Více informací na www.gvuo.cz