Společnost
14/03/2022 Petr Broulík

Černou loukou už prošly tisíce uprchlíků, hledá se místo pro uprchlický tábor

Už asi 5 200 obyvatel Ukrajiny prchajících před ruskými okupanty prošlo Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU) na výstavišti Černá louka.

Za včerejšek to bylo 330 lidí, podle hejtmana Ivo Vondráka o trochu méně než v minulých dnech.

„Aktuálně je toto naše centrum na Černé louce vytíženo asi na jednačtyřicet procent, což je dobrá zpráva,“ řekl po jednání dnešního odpoledního krizového štábu kraje hejtman Ivo Vondrák.

„Přesto budeme v tomto centru rozšiřovat kapacitu lehátek, aby si tam lidé mohli po dlouhé cestě odpočinout. Přidáváme tam sedmdesát míst na spaní,“ řekl.

Dnes přímo v tomto centru, kde už je například přepážka Úřadu práce, otevřela svůj stánek i jedna z bank, aby si tam uprchlíci mohli třeba otevřít účet.

Na Ukrajině pomáhá pět našich sanitek, kraj ukončil družbu s Rusy

Na Ukrajině už v rámci pomoci napadenému státu jezdí pět sanitek z Moravskoslezského kraje a sám kraj už do této sužované země poslal humanitární pomoc a léky ve výši 2,6 z celkem desíti milionů, které na tuto pomoc před dvěma týdny vyčlenil.

Rada Moravskoslezského kraje dnes také definitivně zrušila spolupráci s Vologodskou oblastí v Ruské federaci. „Myslím, že ty důvody jsou naprosto zjevné,“ řekl Ivo Vondrák o ukončení spolupráce a „družby“, kterou Moravskoslezský kraj uzavřel s touto oblastí v září roku 2005 v Ostravě.

Stačí 180 korun na noc a uprchlíka? Hejtmanům se to zdá málo

Ivo Vondrák řekl, že hejtmani s vládou v současnosti projednávají, jakým způsobem se má hradit ubytování uprchlíků z Ukrajiny, kteří chtějí zůstat v Moravskoslezském kraji.

„Definovali jsme tři druhy ubytování, na které stát přispěje. Prvním typem je takzvané dočasné nouzové přístřeší, tedy ubytování na lehátkách v tělocvičnách nebo ve stanech. Takové ubytování by mělo být skutečně dočasné, maximálně do jednoho měsíce, kde je jen minimální komfort,“ popsal hejtman.

Dodal, že vláda má představu, že by za toto ubytování i za stravu poskytne 180 korun na noc a uprchlíka, za dítě jen 100 korun. Tuto částku však hejtmani podle Ivo Vondráka považují za příliš nízkou, s ministrem financí se snaží dojednat, aby byla zhruba dvojnásobná, byť by ji měli třeba i dotovat z části krajského rozpočtu.

Nouzové ubytování – trochu komfortu, ale jídlo za své

Kromě tohoto ubytování by měli mít uprchlíci k i takzvané nouzové ubytování, při němž už by měli mít i jakýsi svůj ekosystém, tedy nějakou vlastní místnost či svou kuchyňku. Třeba na internátech, studentských kolejích, různých ubytovnách, penzionech a hotelích.

Tady vláda počítá, že dá také uprchlíkovi na noc 180 korun, ale už bez stravy. „Stravu už si budou muset uprchlíci hradit ze sociální pomoci,“ řekl Ivo Vondrák.

Třetí typ ubytování už by měl být v soukromých bytech, které si budou muset už uprchlíci platit sami z různých sociálních dávek. „Tady budeme chtít, aby uprchlíci pracovali a začlenili se do naší společnosti, a oni také mnozí chtějí pracovat,“ řekl hejtman.

Patnáct set Ukrajinců už se v kraji ubytovalo. Přijde jich patnáct tisíc?

Z více než pěti tisíc lidí, kteří prošli krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině v Ostravě, se už asi patnáct set v kraji ubytovalo. „Je to asi třicet procent. Bohužel nevíme, kdo všechno z nich tady zůstane delší dobu,“ řekl hejtman.

Proto kraj vytvořil dvě takzvané externí pracovní skupiny, které budou spolupracovat s krizovým štábem kraje. Jedna bude vyhledávat ubytovací kapacity pro uprchlíky, a to ve formě nouzového přístřeší i nouzového ubytování. „Nesmí být samozřejmě příliš drahé, abychom je pořídili za těch 180 korun,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Lůžka přibývají, hasiči mají devět set lehátek

Dodal, že například od zítřka by měl kraj mít k dispozici pro rychlé nouzové ubytování celkem 230 dalších takových lůžek od Slezské univerzity, tedy už celkem 430 lůžek.

„Hledáme různé tělocvičny. Požádali jsme také o zajištění možnosti ubytování v podobě stanů. Tam bude problém, kde sehnat lůžka a lůžkoviny. Ale naši hasiči mají devět set lehátek, takže zatím by to mohlo stačit,“ řekl hejtman a šéf krizového štábu kraje.

Dodal, že Moravskoslezský kraj nyní jedná také se starosty obcí s rozšířenou působností, kteří už nyní celkem nabízejí na šest a půl tisíc lůžek.

Hledá se lokalita pro uprchlický tábor. Je to až poslední možnost

Tím, jak kraj předpokládá, že uprchlíků může dále přibývat a příležitostí ubytovat uprchlíky bude kvůli zaplněnosti ubývat, se krajští úředníci snaží už nyní vytipovávat lokality, kde by mohlo vzniknout větší nouzové přístřeší, tedy uprchlický tábor. Hejtman však zatím případné lokality pro takový tábor nechce zveřejňovat.

„Toto řešení bude až opravdu jako poslední možnost. Ale snažíme se, aby taková lokalita nebyla příliš blízko měst, ale ani daleko, aby na nich byla infrastruktura, kanalizace a dostupná energetika, tedy přípojky na síť a vodu,“ řekl hejtman.

Už 250 Ukrajinců v kraji žádá o povolení pracovat. Práce je spousta

Druhá externí pracovní skupina krajského úřadu na pomoc uprchlíkům by měla pomoci Ukrajince zaměstnat. „Chceme lidem z Ukrajiny dát ale garantované zaměstnání, už teď se objevuje spousta spekulantů, kteří obcházejí tato centra a my nechceme, aby padli do jejich rukou. Chceme, aby dostali garantovaná místa a nejlépe svázaná s bydlením,“ řekl hejtman.

Dodal, že kraj dnes má zaměstnanecká místa i místa ve školách. „Dlouhou dobu nás tížil odchod lidí z kraje a teď tato místa můžeme nabídnout uprchlíkům z Ukrajiny. Už za tuto krátkou dobu dvě stě padesát lidí z Ukrajiny u nás v kraji pořádalo o povolení k zaměstnání, takže snaha tady pracovat u nich je velká a moc si toho vážíme,“ řekl Ivo Vondrák.

A dodal, že podniky v kraji mají v současnosti stále třináct až čtrnáct tisíc volných pracovních míst a tyto firmy mají neustále problémy sehnat lidi do práce.

„Přesto většina uprchlých Ukrajinců zamířila do Prahy a Středočeského kraje, nejméně polovina z nich tam má známé a rodiny a oni k nim samozřejmě tíhnou. Takže je jen otázkou, jak je přilákat také k nám do Moravskoslezského kraje. Měli bychom uprchlíkům ukázat, že i tady je dost zajímavé práce a také větší a lepší možnost bydlení. A myslím si, že pak přijdou sami, a že si to i pak sami řeknou,“ míní hejtman a šéf krizového štábu Ivo Vondrák.

Sdílejte článek