Nejnovější zprávy: ​Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit rikša ​Více než dva tisíce dětí se díky Outlet Areně Moravia podívají do Světa techniky

Byznys

​Certifikát Kohoutkového inspektora má již 120 podniků

Kohoutkový inspektor SmVaK (v letošním roce na sebe vzal podobu mladé inspektorky připravující se na vysokoškolské studium) uzavřel letošní prázdniny na Karvinsku a Bohumínsku.

Foto: SmVaK

Ocenil další dvanáct podniků, které jsou k zákazníkům vstřícné v podávání pitné vody z vodovodní sítě. Kromě nálepky Podáváme vodu z kohoutku provozovatelé obdrželi sadu džbánů a sklenic, do kterých mohou kvalitní pitnou vodu servírovat.

Společnost SmVaK Ostrava odstartovala projekt v létě 2015 a každý rok během letních prázdnin inspektoři/inspektorky vyráží do terénu v kraji znovu, aby zjistili/y, jak se situace změnila. Letos inspektoři/inspektorky navštívili/y zhruba 90 podniků.

„Do projektu se v uplynulých letech zapojilo 70 vstřícných podniků v Moravskoslezském kraji, letos přibylo dalších 50, což je pozitivní zjištění. Oproti předchozím letům je patrné, že podávání kohoutkové vody se postupně stává běžnou praxí. Přibližujeme se vyspělým zemím. Zjednodušeně řečeno se setkáváme s menším množstvím negativních reakcí a menším počtem odmítnutí s odůvodněním, že si majitelé nebo provozovatelé nepřejí, aby obsluha podávala zákazníkům vodu z kohoutku. Pozitivně je naopak vnímáno to, že naše inspektorky pouze nemonitorují stávající stav, ale s obsluhou o situaci diskutují a jako vstřícný krok nechávají v podnicích vybavení, do nějž je možné vodu servírovat,“ říká generální ředitel společnost SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Princip projektu spočívá v osobních návštěvách a rozhovorech s majiteli jednotlivých podniků. Vodárenská společnost chápe, že kohoutková voda nemusí být v podnicích poskytována bezplatně, protože s její přípravou a servisem na stůl zákazníka je spojena řada úkonů a práce personálu.

Navíc voda jako nejcennější surovina má svou hodnotu. Proto není podmínkou pro ocenění to, aby dostávali návštěvníci kohoutkovou vodu zdarma. Pro porovnání: za litr vody z kohoutku v regionu, kde působí SmVaK Ostrava, zaplatí zákazníci zhruba osm haléřů, třetinková lahev neperlivé vody se prodává v podnicích za zhruba třicet korun.

„Argument, že podávání kohoutkové vody připravuje podniky o tržby, je z našeho pohledu lichý. Když jdu na kávu a dort do cukrárny, nedám si místo toho přece vodu, stejně jako neplatí to, že když jdu s kamarády na pivo nebo víno, objednám si místo toho džbánek vody s mátou. Jde spíše o vstřícný krok směrem k zákazníkům a rozšíření služeb, než jejich eliminaci,“ popisuje Pšenička.

Kohoutkové inspektorky letos navštívily především Frýdecko-Místecko, Havířovsko, Hlučínsko, obce v Poodří, Bohumínsko a Karvinsko. SmVaK Ostrava budou v projektu pokračovat a dále ho rozvíjet.