Nejnovější zprávy: Obrazem: Ve Starých Hamrech soutěžili dřevorubci i kuchtíci gulášů Pět zraněných při vážné nehodě. Řidič bezohledně předjížděl

Sport

Česká dvojice je v Ostravě ve finále. V neděli přijďte fandit!

Česká dvojice Ondřej Perušič, David Schweiner postoupila po bitvě se Španěly Pablo Herrerou a Adriánem Gavirou do finále a v něm vyzvou Nory Anderse Mola s Christianem Sørumem. Perušič se Schweinerem si potřetí zahrají v Ostravě o titul.

Foto: Vlastimil Vacek

V dopoledním programu turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro předvedli dokonalý obrat ve čtvrtfinálovém duelu proti katarskému páru Cherif Younousse a Ahmed Tijan.

Úvodní set zvládl lépe bronzový tým z olympiády v Tokiu, když z vyrovnaného stavu 13:13 odskočil až na 20:14. Byla to pro zaplněné tribuny studená sprcha, jenže česká dvojice zůstala klidná.

„Byl to zápas jako kterýkoliv jiný proti nim. V prvním setu dostaneme po papuli a pak začínáme hrát líp. My víme, že oni v prvním setu hrají volejbal, kterému se dá těžko konkurovat. My naopak musíme zůstat trpěliví až do konce. To se nám povedlo a díky tomu jsme vyhráli,“ řekl k zápasu David Schweiner.

Vstup do druhého setu se Perušičovi se Schweinerem povedl o poznání lépe. Vedli 6:2, pak 14:11, a když jejich soupeři snížili na rozdíl jediného bodu, vzali si time out. Pak opět hru ovládli a set vyhráli.

„Proti atleticky skvělým Katařanům je potřeba být kvalitní na podání. Když nejsou v ideální pozici, jde jejich síla na útoku výrazně dolů. To byl náš první cíl. Ten druhý je naše dobrá trpělivá ztráta, což dnes myslím rozhodlo. Proti nim je třeba čekat na svoji příležitost a pak bodovat. To se nám ve druhém a třetím setu dařilo,“ pokračoval v hodnocení zápasu Ondřej Perušič.

Rovněž v rozhodujícím tiebreaku byli od začátku o krok napřed. Katařané se sice snažili o zvrat, ale český pár šel rázně za postupem. „Je to určitě cenný skalp. Oni od minulého roku předvádí neuvěřitelné výkony. Nejde je unavit, jdou do každého zápasu naplno, občas mi připadá, že jsou tam na druhé straně tři, a ne jenom dva,“ dodal David Schweiner.

Semifinále nabídlo zcela jiný souboj, než jaký Češi svedli se Španěly v základní skupině. Měli skvělý vstup do zápasu a rychle vedli až šestibodovým rozdílem. Dařilo se jim na servisu, čímž nedovolili Španělům připravit si kvalitní útok. Ti sice v závěru setu snížili až na 18:19, jenže set vyhráli za bouřlivých ovací fanoušků domácí hráči.

„Ten začátek jim hodně nevyšel. Hlavně Pablu Herrerovi, který udělal několik nevynucených chyb. Zároveň si ale myslím, že jsme na ně byli dobře takticky připraveni, dobře jsme podávali a drželi jsme se na ztrátách. Ten druhý set už to byli Španělé, jak je známe. Nedělali chyby nebo jen výjimečně. Dobře podávali a pod tlakem jsme byli i my,“ shrnul klíčové momenty zápasu Ondřej Perušič.

Nezapomenutelným zážitkem pak bude pro všechny fanoušky koncovka druhého setu. Ten byl mnohem vyrovnanější a přinesl přehlídku nevyužitých mečbolů na straně českého páru a setbolů na straně Španělů. Ti mohli šestkrát set ukončit, Češi měli mečbolů deset. A ten jubilejní zakončil Ondřej Perušič tvrdou smečí.

„My jsme nic takového ještě nezažili. Teď nevím, jestli bohužel nebo bohudík, ale jsem rád, že jsme ho vyhráli. Španělé takové dlouhé sety zažívají častěji a většinou v nich vítězí. O to je proměněná koncovky cennější,“ řekl k životnímu maratonu David Schweiner a jeho parťák doplnil: „Je to otázka štěstí a jednoho dvou míčů, kdy to zrovna tomu jednomu týmu vyjde. Že jsme dokázali tak dlouho hrát, za to patří dík i divákům. Obě páry se snažily riskovat servis, přitlačit soupeře a skóre se přelévalo ze strany na stranu. Nám to na konci naštěstí vyšlo.“

Na finále se pochopitelně oba čeští hráči moc těší, ale jak přiznal David Schweiner, není na okruhu těžšího soupeře, než jsou Norové. „Španělé sice dneska ukázali, že mají taky svoje kvality, ale Norové dlouhodobě ukazují, že jejich hra je stabilní, a hlavně jejich obrana je nekompromisní. Když projdeme přes Andersův blok, máme šanci na úspěch.“

V soutěži žen se do finále probojovaly Brazilky Talita s Rebeccou a Němky Svenja Müllerová s Cinjou Tillmanovou. O třetí místo budou hrát Španělé Pablo Herrera s Adriánem Gavirou s Nizozemci Alexander Brouwer s Robertem Meeuwsenem. Bronz v soutěži žen získá švýcarský pár.

O třetí místo budou hrát Joana Heidrichová s Anouk Vergéovou-Dépreovou a Tanja Hüberliová s Ninou Brunnerovou.