Nejnovější zprávy: Jsem PROočkovaný. Mám PROTIlátky. Začala kampaň na podporu očkování Z bývalé průmyslové haly bude unikátní objekt pro sport a kulturu

Kultura

Česká televize odvysílá zakázaný, ztracený a objevený dokument o Ivančeně

​Minuta ticha. Dokument režiséra a reportéra Milana Vilíma a scenáristy Milana Švihálka natočili ostravští publicisté v dubnu roku 1968.

Foto: Archiv České televize

Po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR skončil snímek pro svůj „závadný“ obsah v trezoru. V dalších letech byl považován za ztracený či zničený při povodních v roce 1997.

Až nyní v rámci digitalizace archivu ČT byl dokument znovu objeven. V jeho původní podobě snímek uvádíme v sobotu 24. dubna 2021 v 11:50 na ČT2, v den výročí popravy členů Odboje slezských junáků a v roce 75. výročí založení mohyly Ivančena.

Píše se rok 1968 a do redakce publicistiky a dokumentu ostravského televizního studia nastupuje začínající scenárista Milan Švihálek. Jako svůj první větší počin dostal za úkol natočit dokument o mohyle Ivančena.

Čtěte také: Gestapo zavraždilo 18 junáků

„Film se zrodil na základě popudu mého tehdejšího šéfa Jana Neulse, v té době programového náměstka ostravské televizní stanice. Právě on byl strůjcem fenoménu, který novináři nazvali počátkem 60. let „ostravskou televizní publicistickou školou,“ vzpomíná scenárista Milan Švihálek.

„Ptal se mě, zda jsem někdy slyšel o Odboji slezských junáků a o mohyle na Ivančeně. Byl jsem překvapen, nikdy jsem o tom neslyšel. Příběh skautů zavražděných na konci II. světové války mi nikdo neprozradil, režim ho utajil, a tak jsem si říkal, že by se měl na veřejnost dostat. Seznámil jsem se s fakty a napsal jsem scénář s názvem Minuta ticha, který měl být poctou lidem, kteří až do roku 1968 na Ivančenu kameny nosili a zcela neformálně a neoficiálně tuto pietu zachovávali.“

V uvolněné době Pražského jara byla mimo jiné po letech zákazu obnovena i činnost Junáka a také výstupy na Ivančenu se začaly stávat pravidelnou akcí se stovkami účastníků.

Vznikl tak půlhodinový dokument Minuta ticha, cenný zejména unikátním rozhovorem s otcem nacisty zavražděného skauta-odbojáře Vladimíra Čermáka, vyprávěním Vladimírova kamaráda Slávy Moravce, autora myšlenky a hlavního zakladatele mohyly, a vzpomínkami skupiny trampů, kteří v šedesátých letech tradici poloilegálních výšlapů k mohyle obnovili.

Po srpnové okupaci skončila Minuta ticha v trezoru a skauti v PO SSM. Nežádoucí dokument byl dlouho zapomenut, později byl považován za utopený při povodních 1997, ale ve skutečnosti spolu s dalšími neidentifikovatelnými filmovými pásy zachráněn, v roce 2018 zdigitalizován a letos díky pátrání skautů v archivu objeven!

„Našel se poklad. To byl můj první pocit, když jsem se dozvěděl, že byl snímek objeven a může jít do vysílání. Měl jsem ohromnou radost. Za gestem vynesení kamene a vzniku mohyly je tragický příběh, který se táhne více jak 70 let historií českých zemí,“ říká Kryštof Hyvnar, místopředseda Krajská rady Junáka.

„Pro nás skauty, trampy, ale i pro širší veřejnost je dokument velmi cenný. Obsahuje řadu originálních záběrů a informací spjatých s ostravským skautingem i trampingem, připomíná příběh odboje a vzniku mohyly na Ivančeně. Když jsem film viděl poprvé, byl jsem velmi mile překvapen, že po více jak 50 letech má film co říct i dnešním divákům.“

Archivní snímek Minuta ticha uvádíme v jeho původní podobě v sobotu 24. dubna 2021 v 11:50 na ČT2, v den výročí popravy členů Odboje slezských junáků a v roce 75. výročí založení mohyly Ivančena.

Na něj pak navazuje dokument Příběhy z Ivančeny, který v roce 2016 pro cyklus Náš venkov připravili Blanka Hollander a Milan Švihálek.