Nejnovější zprávy: V Ostravě se dnes testovalo 4567 dětí, pozitivní byly dvě ​Poruba bude mít opět fontánu! V upraveném parku u Domu kultury Poklad

Kultura

Česká televize uvede sérii dokumentů o mimořádných českých vědcích

​Znáte Karla Rašku? Zlikvidoval smrtelnou infekci. Zatímco ve světě sklízel uznání, doma mu házeli klacky pod nohy. Říká vám něco jméno Pavel Pavel?

Foto: Česká televize

Pavel Pavel „rozchodil“ obří sochy Moai a stal se uznávaným odborníkem v oblasti těžkých transportů. Co dalšího dokázala česká věda? Velikány své doby přiblíží České zázraky II. První díl, věnovaný celosvětově uznávanému epidemiologovi, uvede ČT2 ve čtvrtek 18. ledna ve 21.00 hod.

Osm dokumentárních půlhodin cyklu České zázraky II přinese příběhy českých vědců a jejich fenomenálních myšlenek, které zásadně změnily život lidí na celém světě k lepšímu. Seznámí diváky s dalšími velikány své doby, jejichž objevy a vynálezy jsou dnes už brány automaticky a bez kterých by naše společnost rozhodně nebyla tam, kde je.

„Témat je nepřeberně a nebylo lehké rozhodnout, co zařadit do osmi nových dílů, komu dát přednost. Byla to trochu Sofiina volba. Snažili jsme se zachytit nejrůznější obory lidské činnosti, rozprostřít celou řadu také do poměrně širokého časového období – od Prokopa Diviše a jeho bleskosvodu až po Pavla Pavla, který rozpohyboval sochy na Velikonočním ostrově,“ říká kreativní producentka Lenka Poláková.

„Snažili jsme se navázat na první řadu a zmapovat ty největší objevy, za kterými stojí Češi. Ať už je to Jaroslav Heyrovský a vznik polarografie nebo Vladimír Svatý – vynálezce tryskového stavu. Mimochodem tkalcovství po celém světě dodnes těží z jeho objevu. Do toho jsme namixovali ne člověka, ale konkrétní věc – legendární automobil Praga V3S,“ dodává dramaturgyně Linda Bendová.

Víme my, Češi, dost o Češích, kteří změnili svět? O jejich objevech a praktickém využití v dnešní době? „Myslím, že většinou jen tušíme, a je škoda, že nevíme více. Mohli bychom tak být více hrdým národem,“ odpovídá Lenka Poláková.

„Nevíme nic. Většina Čechů zná „celebrity“, které nepřispěly ke změně světa ani co by se za nehet vešlo. Janský, Skála, Raška jsou jména, která jsou většinovou společností polo nebo zcela zapomenuta. Tito velikáni nezapadají do dnešní obliby géniů průměrnosti. Jsou to lidé, kteří změnili pohled na problematiku, které se věnovali (krevní skupiny, léčba alkoholismu, vymýcení pravých neštovic). Někteří z nich nejsou ani držiteli státních vyznamenání (Karel Raška), jiné nespravedlivě minula Nobelova cena (Jan Janský). Naštěstí si jich ale dovedli vážit alespoň v zahraničí – v roce 1984 prof. Raškovi Anglická královská lékařská společnost udělila Jennerovu medaili, která je v oblasti boje proti infekčním chorobám považována za nejprestižnější ocenění na světě,“myslí si režisér Roman Motyčka.

Účinnou a originální koncepci vymýcení neštovic vypracoval český epidemiolog Karel Raška. Při likvidaci infekcí se dodnes postupuje podle jeho konceptu. V osmdesátých letech o českém technikovi mluvil celý svět. Pavel Pavel místo složité techniky použil páky a klíny a dokázal přemístit mnohotunové obří kamenné sochy na Velikonočních ostrovech. Lékař Jan Janský popsal všechny 4 krevní skupiny. Díky jeho objevu krev zachraňuje životy.

V roce 1953 se u nás začalo vyrábět auto s jedinečnými technickými parametry. Praga V3S, auto, o kterém se říká, že pokud neprojede ono, neprojede nic. Objev Jaroslava Heyrovského způsobil převrat v chemii a dalších přírodních vědách. Za vznik polarografie mu byla přidělena o 37 let později Nobelova cena. Bleskosvod Prokopa Diviše byl první, který doopravdy stál a fungoval. První záchytnou stanici, tak jak ji známe dnes, založil český lékař-psychiatr a bojovník s alkoholismem Jaroslav Skála. Éru člunkového tkaní ukončil vynález tryskových tkacích strojů Vladimíra Svatého.

Samé unikátní a světové objevy. Všechny osobnosti, které v cyklu představíme, mají něco společného: houževnatost, disciplínu, vnitřní pokoru a zapálení pro věc.

„Smutné je, že většina vědců, lékařů a odborníků, o kterých cyklus natáčíme, byla ve své době perzekvována tehdejším režimem. V případě vynálezce bleskosvodu Prokopa Diviše to byly zase neshody s církví,“ dodává Linda Bendová.

Mnozí sklízeli úspěchy ve světě, zatímco doma ne. Uznání se dočkali ve většině případů až dlouho po své smrti, i to mají výjimeční Češi z našeho cyklu společné.

scénář: Lenka Carbolová, Marek Holub // dramaturgie: Linda Bendová // režie: Petra Všelichová, Roman Motyčka // kamera: Jirka Berka, Jakub Fabian // zvuk: Marcel Weis, Jakub Krajíček // šéfproducentka: Olga Grossmannová // kreativní producentka: Lenka Poláková