Nejnovější zprávy: Důl Darkov kvůli pandemii přestal těžit, nouzový stav kraj nevyhlásil Pasažéři přežili bez zranění pád drátů vysokého napětí na auto. Nehoda zablokovala provoz

Proměny kraje

České dráhy zmodernizují vozy pro lokálky v Moravskoslezském kraji

České dráhy (ČD) zmodernizují 19 motorových vozů řady 809 a 810 pro lokálky a vedlejší regionální trati v Moravskoslezském kraji.

Motorový vůz 810 v korporátních barvách Českých drah. FOTO: České dráhy

V současné době připravují dokumentace k modernizaci, přestavbu vozů by měla v letech 2019 a 2020 dělat dceřiná firma ČD, společnost DPOV.

Mluvčí ČD Vanda Rajnochová dnes řekla, že vzhledem k tomu, že se zakázka uskuteční v rámci skupiny, nebude společnost její cenu zveřejňovat.

Motorové vozy dostanou nové motory s výkonem 242 kilowattů, které splní současné přísné ekologické parametry. Ve vozech se zvýší pohodlí cestujících.

"Nové budou čalouněné sedačky s větší roztečí, a tedy s větším prostorem pro nohy. Cestující budou mít k dispozici wi-fi připojení k internetu i elektrické zásuvky," uvedla Rajnochová.

Ve vozech budou i nové dveře s bezpečnostními prvky pro slabozraké a nevidomé a budou za jízdy blokované proti otevření.

"Rozsah modernizace byl stanoven podle požadavku objednavatele, Moravskoslezského kraje, na rozsah a kvalitu železniční osobní dopravy ve smluvním období po roce 2019," uvedl ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Moravskoslezském kraji Miroslav Klich.

Modernizované motorové vozy budou jezdit na méně frekventovaných regionálních linkách například na Opavsku nebo na Novojičínsku v okolí Suchdolu nad Odrou nebo Studénky.