Cestování
12/11/2016 Jaroslav Baďura

Cesta do Dakaru: Návštěva u lovce chobotnic a pak už domů do Beskyd

Seriál, který pro Magazín PATRIOT připravil fotograf Petr Šigut, čtenářům přiblíží letošní dobrodružství na cestě po stopách první účasti Karla Lopraise na slavné Rallye Paříž Dakar. Bezprostřední postřehy doplňují unikátní africké fotky Petra Šiguta. Dnes přinášíme poslední díl.

V předposledním dílu našeho seriálu se naši cestovatelé málem nedostali přes celnici z Mali do Mauretánie.

„Z tohoto veselého příběhu dokumentace nevznikala, přiznám se, že strávit nějaký čas v jejich vězení se mi moc nechtělo a to i přes vidiny dvaceti „lajků“ na faceboku…

Dokumentovat jsme ovšem začali po opuštění Mauretánie, první zastávka byla u lovce chobotnic, neskutečný člověk, celý den na nebezpečných útesech dlouhým bodlem loví tyto živočichy, hází je na břeh a ukládá do přepravky, za den jich, když má štěstí, nachytá až osm kilogramů.

Zve nás do své vesničky, rozdělává oheň a vaří čaj. Naše další cesta vede do Vysokého Atlasu. Tam natáčíme další díl dokumentu pro ČT Na cestách s Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem, hledáme tradiční řemesla, pečení chleba, navštěvujeme staré trhy, medíny, beduíny, ovšem mé oči již sledují mraky, které se převalují přes vrcholky Atlasu, neboť vím, že za nimi je moře a cesta k domovu…

Ráno tak konečně po čtyřiceti dnech naše auto vjíždí na půdu Španělska, dolévám olej již rutinně, neboť to dělám každých sto kilometrů, protože z auta teče všemi otvory.

Polohlasně se modlím, ať auto vydrží. Asi nás nahoře vyslyšeli, neboť dojelo až domů.

Když uvidím v dálce své milované Beskydy, zalesknou se mi v očích slzy, ještě objetí s Jardou, poděkování za nezapomenutelné zážitky a obtěžkán věcmi zvoním v noci na svůj zvonek.

Když se dveře otevřou, konečně uvěřím, že jsem doma, neznám lepší pocit.“

Náš seriál tedy končí, pokud se vám líbil a líbily se vám i fotografie, můžete si je zakoupit v kalendáři na www.sigut.net.

Sdílejte článek