Společnost
26/11/2016 ČTK

Cestovatelé z Opavska chtějí procestovat Jižní Ameriku 42 let starou avií

Devět lidí chce procestovat Jižní Ameriku 42 let starou avií. Na cestu skupina vedená osmadvacetiletým Vojtěchem Wertichem z Neplachovic na Opavsku vyrazí příští rok v lednu, ale vůz pojmenovaný Amálka už tuto neděli.

Přibližně měsíc potrvá, než se na lodi přepraví přes oceán. Na jihoamerickém kontinentu pak bude muset stařičký vůz zdolat rozsáhlé pouště, náhorní plošiny i velehorské průsmyky And. Na technické problémy je ale posádka připravena. S sebou veze přibližně tunu náhradních dílů.

„Výhoda tohoto auta je, že je jednoduché. Není tam žádné elektronika. Vše se dá poměrně snadno opravit. Například v Mongolsku nám svářeč vyměnil utrženou poloosu,“ vzpomínal dnes ve svých rodných Neplachovicích Wertich, který na Masarykově univerzitě dokončuje doktorandské studium. V kufru vozu tak už dnes byla zabalená například kompletně celá převodovka i čtyři náhradní kola.

Zkušeností má Wertich už společně s Janem Vrtělem z Malých Heraltic, který je majitelem Amálky, hodně. Avií projeli Evropu, Asii i část Afriky. „První expedici jsme pořádali v roce 2013. Právě přes Rusko do Mongolska. To jsme najeli 18.500 kilometrů,“ řekl.

V takovém způsobu cestování vidí hlavně ekonomické výhody. Do vozu se vejde devět lidí, mezi než se náklady rozpočítají. „Auto je náš domov, neplatíme například za ubytování,“ uvedl Wertich, který s Amálkou projel i Balkán, Maroko či Skandinávii.

Členy svých expedic hledá různě. Mezi kamarády i na cestovatelských fórech. Na výpravu po Jižní Americe vyrazí pestrá skupina. Například žena, které už odrostly děti a může zase začít cestovat. Řdič kamionu, který bude na tříměsíční dovolené řídit avii.

Pětadvacetiletá Lucie Holáňová ze Studénky se přihlásila na základě inzerátu. „Bylo výběrové řízení. A vybrali si mě,“ řekla. Cesty se nebojí. „Nemůže to být horší než před dvěma lety v Africe, kde mě unesli a okradli,“ svěřila se.

V neděli vyrazí nákladní auto do belgického přístavu. Nalodí se na zaoceánskou lot a popluje přes Atlantik. Devět cestovatelů vyrazí v lednu.

„V Montevideu ji vyzvedneme a vyrazíme na tříměsíční cestu přes celý jihoamerický kontinent z Uruguaye přes Argentinu, Chile na jihu, podél Pacifiku a pohoří And až do Kolumbie,“ řekl Wertich. Osobně se těší hlavně na výšlapy v Andách.

Cesta Jižní Amerikou, v níž chtějí ujet až 20.000 kilometrů, pravděpodobně nebude poslední, která na nákladní auto s obytnou úpravou čeká. „Pokud se nám podaří nejít v Kolumbii místo, kde Amálku uschováme, vrátíme se bez ní. Časem bychom chtěli v cestě pokračovat i do Severní Ameriky,“ dodal Wertich.

Sdílejte článek