Společnost
30/09/2017 ČTK

Chcete dát do školy dítě mladší tří let? Šance je větší, přicházejí slabší ročníky

Zatímco ještě před několika lety měli rodiče v Moravskoslezském kraji mnohdy problém umístit dítě do mateřské školy, aktuálně kvůli slabým ročníkům volná místa zůstávají.

Školky tak více vycházejí vstříc i rodičům dětí mladších tří let, které by dříve vůbec neměly šanci se do školky dostat, vyplývá z dostupných dat.

Například v Bohumíně na Karvinsku mají celkem deset mateřských škol s kapacitou 616 dětí.

„Ve školkách máme šest volných míst. Do mateřinek se dostaly i děti, které ještě nemají tři roky. I když nám zůstávají volná místa, úpravy kapacit neplánujeme, protože předpokládáme, že trend dřívějšího nástupu do práce bude pokračovat a poptávka po místech pro mladší děti dále poroste,“ uvedla mluvčí radnice Lucie Balcarová.

Zajímavostí mateřských škol je projekt Šachy do škol, kde se děti učí této královské hře. Mateřské školy ale dětem nabízí třeba i saunování nebo bruslení.

Letos město nechalo modernizovat školní dvůr při bývalé polské škole, který budou moci využívat děti z mateřinky v Čáslavské ulici, a příští rok chystá obnovu atrakcí v zahradách tří mateřských škol.

Ve Frýdku-Místku si rodiče mohou vybrat ze 21 mateřských škol, které mají kapacitu 1908 dětí a aktuálně v nich je ještě přes 250 volných míst, školky letos přijaly i přes 190 dětí mladších tří let.

„Vedle běžných tříd má jedna mateřská škola dvě speciální třídy pro děti s různými druhy těžkých zdravotních postižení a pro děti s poruchami autistického spektra. Speciální třídy jsou naplněny,“ uvedla mluvčí magistrátu Jana Matějíková.

Volné kapacity jsou stále i v Karviné, kde je v provozu 19 mateřských škol s kapacitou 1618 míst, do nichž se letos hlásilo 1397 dětí. Podle mluvčí magistrátu Šárky Swiderové mají o školky zájem i rodiče dětí mladších tří let, město se je ale snaží směrovat spíše do jeslí, které rovněž provozuje.

„U jeslí je zajištěna cílená péče a děti tam navíc mají i kompletní oblečení pro různé příležitosti,“ vysvětlila Swiderová. Ve městě funguje například i školka pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, o kterou je značný zájem.

Také v Opavě není s umístěním dětí do mateřských škol problém. Celková kapacita je 2080 dětí a nyní je tam 153 volných míst. „Při MŠ 17. listopadu otevíráme třídu Montessori. V současné době je téměř naplněna. Kapacita je 20 dětí, třídu v současné době navštěvuje 17 dětí,“ uvedla Andrea Štenclová z opavského magistrátu.

Široký výběr mají rodiče i v krajském městě. Například městský obvod Poruba zřizuje 19 mateřských škol s více než 2000 místy.

„Všechny děti, které splňují podmínky pro přijetí do mateřské školy, byly přijaty,“ řekl mluvčí městského obvodu Martin Otipka.

Připomněl, že specifikem porubských školek jsou čističky vzduchu, které se osvědčily hlavně v období smogových situací. V centru krajské metropole funguje 13 mateřských škol, kde je zhruba 1150 míst, stále jich zůstává volných asi 30.

„Do našich mateřských škol bereme i děti mladší tří let, pokud jsou volná místa, což v současné době jsou. Některé naše školky mají i chůvy pro tyto malé děti, které jsou financované z dotačního titulu ministerstva školství,“ uvedla mluvčí radnice Jana Pondělíčková.

V obvodu funguje i waldorfská mateřská škola či logopedické třídy nebo třída pro děti s poruchami autistického spektra.

Sdílejte článek