Nejnovější zprávy: ​Hokus Pokus. Nejen Ostravané objevují krásu naturálních vín Pět strážníků z martinovské služebny má covid, 38 jich je v karanténě

Byznys

Chybí drobný díl? V ostravské huti ArcelorMittal jej dodá 3D tiskárna

Ostravská huť ArcelorMittal používá k výrobě náhradních dílů 3D tiskárnu.

Ozubené kolečko vyrobené na 3D tiskárně a vložené do serva. Foto: ArcelorMittal

Ta jí umožňuje vyrobit komponenty, které mají dlouhou dodací lhůtu, nebo se už samostatně nevyrábějí a jediným řešením je výměna větších technologických celků. 3D tiskárna vyrobí díl levněji a rychleji, než by jej dodala externí firma.

Nápad na výrobu náhradních dílů na 3D tiskárně vzešel od pracovníků huti. Ti mohou přispívat návrhy, které náhradní díly na technologiích, s nimiž pracují, jsou potřebné, a uspořit tím čas i peníze nutné na opravy.

„Konstruktér vytvoří 3D model součásti, tu vytiskneme a začistíme a díl je připraven k pužití. Celý proces se vejde do několika hodin,“ vysvětluje Jan Čech, autorizovaný projektant ostravské huti.

Jedním z prvních takto vyrobených dílů je plastové ozubené kolo do převodovky pohonu uzavíracích a regulačních armatur. Těchto speciálních kol je v huti zapotřebí několik desítek.

„Plastová ozubená kola jsou častou příčinou poruch servopohonu. Díl ale nelze koupit, tak jsme si jej vyrobili sami za přibližně 200 korun, přičemž výměna celého pohonu by stála 60 tisíc. Navíc umíme reagovat na výrobu náhradních dílů rychleji než externí dodavatelé,“ dodává Čech.