Nejnovější zprávy: Hasiči museli přeložit tisíce tun horkého uhlí, aby nezačalo hořet ​Obrazem: Kouzelné narozeniny Světa techniky, Harry Potter a úsměvy dětí

Byznys

Chytrá myšlenka: Měření znečištění nové generace

Magazín PATRIOT představuje nejúspěšnější projekty programu Chytrá myšlenka, který spolu s Moravskoslezským krajem administroval Impact Hub Ostrava.

Foto: Jan Smekal

Dustee představuje senzorický systém nové generace pro města, firmy i domácnosti. Měří tady a teď, vyhodnocuje a predikuje enviromentální problémy pomocí umělé inteligence. Přináší jejich efektivní řešení pro kvalitnější život.

Dustee Air je nástroj, který zjistí kvalitu ovzduší v okolí, identifikuje problémy v rámci města nebo určí zdroj znečištění. Dokáže shromažďovat data až ze sedmi senzorů najednou a díky optimalizaci vydrží na baterii až tři měsíce.

Dustee není jen firmou, ale zároveň způsobem, jak se zapojit do vytváření zdravějšího místa pro všechny. Proto měří, vyhodnocuje, lokalizuje a zobrazuje. Možnosti jsou téměř neomezené a je na každém, jak je využije.

Dustee se může pochlubit také unikátním projektem Čistá Školka zaměřujícím se na měření hodnot polétavého prachu u dvaceti vybraných školek v Moravskoslezském kraji, primárně na Ostravsku a Frýdecko-Místecku.

Z naměřených hodnot stanovuje trendy pro každou školku zvlášť, odhaduje zdroje znečištění a navrhuje změny, které by konkrétní školce mohly pomoct.

Největším problémem prachového znečištění a smogové sezóny je, že se kolikrát dozvíte o špatných podmínkách až zpětně. Dustee by chtělo v každé školce změřit a ukázat hodnoty pro konkrétní školku, v reálném čase a s predikcí na zbytek dne.

Nestalo by se tak, že v případě vyhlášení smogové situace na Ostravsku, Třinecku a Frýdecko-Místecku by děti byly nuceny zůstat ve školce i přesto, že školek ve Frýdku-Místku se smogová situace nedotkla.

Učitelky by na základě těchto dat dokázaly samy rozhodnout, zda jít či nejít na vycházku, případně jestli je vhodný čas vyvětrat nebo pustit čističku ovzduší.

Do deseti nejpostiženějších školek partner Dustee Philips věnoval svou nejúčinnější čističku ovzduší.