Komentáře
12/02/2020 ČTK

Chytrá popelnice díky QR kódu nahlásí, kdy je plná a jaký odpad obsahuje

​Město Jablunkov na Frýdecko-Místecku chce efektivněji nakládat s tříděným odpadem.

Všechny nádoby na odpad budou označeny QR kódy, díky propojení s evidenčním systémem pak město bude mít například přehled o tom, jak jsou naplněny, sdělil mediální zástupce společnosti JRK Filip Poštulka.

Evidenční systém a jeho mobilní terminály umí prostřednictvím QR kódů načítat jednotlivé druhy odpadů.

"Díky tomu přesně víme, jaký obsah se v nádobách nachází. Jsme přesvědčeni, že propojení chytrého evidenčního systému s jednotlivými nádobami přinese městu efektivnější nakládání s odpady i úspory," uvedl vedoucí technických služeb města Tomáš Hanzlík.

Mobilní terminál načítá QR kódy a softwarová část systému Econit vyhodnocuje data.

"Technologie je přizpůsobená přesně na míru města Jablunkov. Díky přehledu, který získá samospráva města s pomocí propojení sběrných nádob se softwarem evidenčního systému, budou moci v Jablunkově dále optimalizovat hospodaření s odpady," uvedl Poštulka.

Díky přehledu o naplněnosti popelnic bude možné přizpůsobit frekvenci svozů odpadu. To by mělo městu přinést úspory. Zavedení technologické novinky je podle Poštulky možné i proto, že v Jablunkově funguje komplexní třídění všech složek odpadu.

"Technické služby města sváží dům od domu nádoby na tříděný odpad - papír a plast, směsný komunální odpad i bioodpad. Ten se zde nově kompostuje v zahradních kompostérech, společnost JRK ve městě pomohla zavést domácí kompostování bioodpadu," uvedl Poštulka.

Svůj QR kód bude mít v pětitisícovém Jablunkově každá domácnost a štítky s těmito kódy musí být nalepeny na všech nádobách na odpad. Zkušební provoz systému potrvá rok.

Hanzlík upozornil, že nádoby, které nebudou označeny QR kódy, se od 1. dubna nebudou vyvážet.

Sdílejte článek