Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Město bez odpadků!
Pilotní ročník soutěže Moravskoslezského kraje o nejlepší chytrá řešení v zavádění inteligentních technologií, které lidem v regionu přinesou pohodlnější život, ušetří čas i peníze, má své vítěze. Magazín PATRIOT připravil seriál, ve kterém postupně představí všechny úspěšné inovátory.
Firma Energo Solutions přišla s projektem Zero Waste City neboli Město bez odpadků. Jde o malý start-up, vývoj aplikace, která bude mapovat dostupné kontejnery na tříděný odpad, sběrné dvory a místa, kam lze odpad ukládat.
„Největší výhodou aplikace jsou časové a finanční úspory, jak na straně běžného uživatele, tak na straně městského obvodu a subjektu, který je za svoz odpadu v daném místě odpovědný,“ uvedl jeden z autorů projektu, absolvent oboru úprava surovin a recyklace na VŠB-TUO Ostrava Zdeněk Polanský.
Se svým kolegou, a také absolventem VŠB-TUO Ostrava v oboru biotechnologie, Lukou Orosem, přihlásili poměrně čerstvý nápad do soutěže Chytrá řešení v MSK, a byli úspěšní. Současně založili firmu a začali jednat s dalšími partnery.
Pro vlastníky chytrých telefonů aplikace nabízí informační background ke třídění odpadů, mapu s informacemi o dostupných odpadkových koších, kontejnerech, sběrných dvorech a také možnost nahlášení nějakého problémového místa.
Ať už jde o chybějící koš, přeplněný kontejner, černou skládku, rozbitý nábytek za domem, atd. Nahlašování bude možné díky specifickému QR kódu na každém koši či pomocí fotografie odeslané spolu s GPS souřadnicemi. Tato informace, kterou uživatel skrze aplikaci pošle, se objeví na mapě příslušnému subjektu, který se tak může rychle postarat o úklid.
Aplikace Zero Waste City bude od 1. ledna 2018 ke stažení pro veřejnost zdarma. První rok chtějí autoři zkusit, jak bude vše fungovat. V této pilotní fázi ji budou využívat městské obvody Ostrava-Poruba a Ostrava-Jih.
„Jednáme s radnicí, která je nápadu také velmi nakloněna. Rádi bychom po zkušební fázi systém rozšířili po celé Ostravě, ale to je ještě s otazníkem. Každopádně to bude univerzální aplikace, a proto ji chceme nabídnout i ostatním městům v kraji. Zatím se nám ozval třeba Krnov,“ řekl Luka Oros.
Komunikace s městskými obvody a se subjekty, odpovědnými za úklid v daném místě, je podle Polanského největší výzvou. „Ten systém je teď strašně spletitý. Firem a subjektů, které se na úklidu podílí, je hodně. Ale v tom je právě síla naší aplikace. Veškerá nasnímaná data půjdou rovnou k lidem zodpovědným za danou problematiku, neztratí se v úředním systému,“ dodal.
O vyhlášení soutěže, jejich podmínkách i filozofii jsme psali zde.
Miroslav Hodeček