Nejnovější zprávy: Mladý muž (23) zemřel při tragické srážce dvou aut ​Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit rikša

Politika

Čistka na magistrátu ve Frýdku-Místku. Odchází ředitel městské policie a vedoucí odboru

Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD) je zproštěn obžaloby, podle níž se podílel na zahlazování přestupků. Krajský soud v Ostravě dnes rozhodnutí soudu první instance potvrdil.

Odvolací soud potvrdil také většinu dalších trestů, které loni v dubnu udělil Okresní soud ve Frýdku-Místku v kauzách spojených s tamním magistrátem.

Současný primátor byl už tehdy zproštěn obžaloby, ale státní zástupce se proti rozhodnutí odvolal, stejně jako někteří obžalovaní, z nichž většina od soudu tehdy odešla s podmíněnými tresty.

Primátor Pobucký je ale obviněn i v kauze nevýhodného prodeje městských pozemků.

Mezi obžalovanými v případu, kterého se týká dnešní rozhodnutí, byli kromě současného primátora i někteří bývalí členové vedení radnice, vysoce postavení úředníci, ředitel městské policie nebo podnikatelé.

Obžaloba byla složena ze dvou kauz. Podle státního zástupce část obžalovaných manipulovala s veřejnými zakázkami, které například byly připraveny pro konkrétního, předem určeného vítěze.

Jedním z obžalovaných v této části byl například ředitel městské policie Milan Sněhota, který už loni dostal tříletou podmínku a figuroval i v kauze zahlazování přestupků, což byla druhá část obžaloby.

Machinace v několika případech podle obžaloby dělala městská policie na přání některého z úředníků či představitelů magistrátu. Většinou šlo o špatné parkování.

V této části případu dnes odvolací soud změnil původní rozhodnutí okresního soudu, když obžaloby zprostil bývalého náměstka primátora Michala Nováka a dalšího obžalovaného Miroslava Hronovského, kteří se podle odvolacího soudu nedopustili trestného činu.

„Jsem velmi rád, že po pěti letech od začátku policejního vyšetřování tato kauza pro mne končí osvobozujícím rozsudkem. Okresní soud mě loni osvobodil, státní zástupce se vůči tomu odvolal, dnes krajský soud potvrdil můj osvobozující rozsudek, takže jsem velmi rád, že tato etapa života pro mě končí,“ řekl novinářům Pobucký.

Rozsudek je pravomocný a lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. S ohledem na tuto skutečnost budou již dnes z funkce odvoláni dva vysoce postavení úředníci frýdecko-místeckého magistrátu, a to vedoucí odboru vnitřních věcí Radovan Horák a vedoucí odboru informačních technologií Petr Budinský.

„Pravomocně byli odsouzeni dva zaměstnanci magistrátu, oba dva jsou ve vedoucí pozici a pak ředitel městské policie. Svolal jsem na 13:00 jednání rady, kde budeme řešit ty dva zaměstnance a po dohodě s tajemníkem je odvoláme z vedoucích pozic,“ uvedl Pobucký.

Očekává, že do 13:00 obdrží i rezignaci ředitele městské policie. Pokud tak Sněhota neučiní, bude muset být svoláno zastupitelstvo a tam bude ředitel odvolán.

Odvolání ředitele strážníků totiž není v kompetenci rady, ale zastupitelstva města. U odvolacího soudu se zpovídalo 13 lidí a jedna firma.

Většina z nich už loni odešla od okresního soudu s podmíněnými tresty v rozmezí od šesti měsíců do tří let, které tak ve většině případů zůstaly zachovány.

Původní obžaloba byla mnohem obsáhlejší. Podána totiž byla na 34 fyzických osob a čtyři firmy. U většiny z nich ale bylo stíhání podmíněně zastaveno, popřípadě se s nimi žalobce dohodl na vině a trestu.