Proměny kraje
06/05/2019 Jan Smekal

Cítím se zdravá a nic mi nechybí, říká žena, která oslavila 105 let

​Narodila se v roce, kdy se rozzuřila 1. světová válka. Druhou si dobře pamatuje.

Žofie Ploticová žijící v Domově Březiny v Petřvaldu oslavila úctyhodné 105. narozeniny. Říká, že je stále zdravá a cítí se velmi dobře.

Pokud by někdo měl rozdávat recept na dlouhověkost, pak by to musela být i Žofie Ploticová, která nyní oslavila už 105. narozeniny.

Do Domova Březiny v Petřvaldě u Karviné, kde žije osmým rokem, jí přijelo popřát mnoho gratulantů. Rodačka z Bohumína si skromnou oslavu náramně užívala.

„Jsem až překvapená, kolik lidí mi přišlo pogratulovat. 105 let je 105 let. To snad není ani možné,“ smála se oslavenkyně. „Cítím se velmi dobře, jsem zdravá a všichni se ke mně chovají moc hezky. Nemůžu si na nic stěžovat,“ pokračovala.

Žofie Ploticová se narodila v květnu roku 1914 v Bohumíně. Provdala se za manžela, který byl vysokým úředníkem v Třineckých železárnách. Jako Němec pak musel narukovat do války a z ní se už nevrátil.

Paní Žofie se tak následně vdala podruhé a znovu se přestěhovala do Bohumína. Posledních osm let žije v Domově Březiny v Petřvaldu.

„Část rodiny má v Polsku a v Německu, donedávna byla schopná mluvit německy. Když loni slavila 104 let, ptala se, jestli s ní někdo bude mluvit německy, prozradila Iveta Latová, zástupkyně vedoucí Domova Březiny.

„Hodně se vždycky zajímala o sport. Byla to doba Adiny Mandlové, kdy hodně frčel tenis. Na tenise se seznámila se svým druhým manželem. Její mládí bylo hlavně o sportu. Říkala, že nebyla zručná na domácí práce, ale za to byla šikovná ve sportu. Milovala také divadlo,“ přiblížila Latová.

V petřvaldském zdravotnickém zařízení také obdivovali, jak byla paní Žofie pohyblivá i v hodně pokročilém věku. „Při koupeli dokázala navzdory svému vysokému věku zvednout nohy nezvykle vysoko. Bylo poznat, že jako sokolka měla vitalitu do hodně vysokého věku,“ popsala Zuzana Fránková, vedoucí Domova Březiny.

„Paní Žofie měla vždycky pozitivní přístup k životu, přes to všechno, co zažila. Nikdy nenadávala. Říká, že vzpomíná ráda, že má za sebou dobrý život,“ řekla Fránková.

Žofie Ploticová také vždycky ráda četla. Až do loňského roku ji v Domově objednávali předplatné časopisu Květy, ve kterém si ráda listovala. Pokud jde o jídlo, nikdy nebyla vybíravá a ráda si pochutná na sladkém.

V pondělí ji k úctyhodným 105. narozeninám popřál také náměstek hejtmana pro sociální oblast Jiří Navrátil.

„V Moravskoslezském kraji momentálně žije 56 lidí, kteří mají sto a více let. Můžeme navštěvovat pouze občany, kteří jsou v našich zařízeních. Anebo když jsme někde pozváni,“ uvedl Jiří Navrátil s tím, že je to vždycky velmi příjemné.

„Někteří mají v sobě ještě tolik energie. I dneska bylo na paní Ploticové vidět, že je ve 105 letech schopná komunikovat a odpovídat na otázky. V loňském roce jsem si s ní dokonce popovídal o jejím životě. O tom, co prožila. Prožila totiž i 2. světovou válku jako děvče, takže věděla, o čem mluví. Nejsou to jen dětské vzpomínky. Jsem za takové informace nesmírně vděčný,“ zdůraznil Navrátil.

Žofie Ploticová vychovala syna a dceru, dnes se těší ze čtyř vnuků, tří pravnuků a dvou prapravnuků.

Sdílejte článek