ROMAN FRENKO
Polévkový král
Velkou rekonstrukcí bitvy o Ostravu u Sýkorova mostu a spoustou dobové vojenské techniky na Slezskoostravském hradě si Ostravané připomenou na konci dubna jedny z nejdůležitějších a nejtěžších dnů, které město v minulém století zažilo. Před osmdesáti lety vojáci Sovětské armády spolu s československými vojáky a tankisty vyhnali z Ostravy nacistická vojska.
Než však velkolepá živá inscenace bitvy o Ostravu přiláká v sobotu 26. dubna od 15 hodin na nábřeží Ostravice a na Slezskoostravský hrad tisíce diváků, mohou si Ostravané toto výročí připomenout řadou akcí, které město k uctění osvobození Ostravy spolu s krajským vojenským velitelstvím připravilo. Jednou z prvních bylo úterní otevření výstavy, která ve vstupním foyeru ostravské Nové radnice na řadě písemných dokumentů a pozoruhodných archivních fotografií ukazuje, co vše druhá světová válka a období protektorátu Čechy a Morava v Ostravě navždy změnily.
Zájemci tak mají jedinečnou příležitost seznámit se s historickými událostmi, které formovaly nejen město Ostravu, ale i jeho obyvatele.
Bombardování, protiletecké kryty, zákopy, potravinové lístky
Návštěvníci mohou na unikátních snímcích z Archivu města Ostravy vidět místa, která důvěrně z Ostravy znají, ovšem zcela jinak. Jsou tu snímky známých ostravských domů, které poničilo bombardování a osvobozovací boje, jsou tu snímky, na nichž Ostravané hloubí v ulicích protiletadlové kryty a zákopy, je tu protipožární nádrž na hlavním náměstí Mariánských Hor, jsou tu internovaní Němci rozebírající po válce Německý dům vedle Ostravice, jsou tu doklady cenzury protektorátního tisku, jsou tu i fotografie lidí, kteří se konce války nedočkali. Jsou tu válečné potravinové lístky i návody, jak vařit při válečném nedostatku potravin.
„Tentokrát jsme se rozhodli, že se nebudeme zabývat jen samotným koncem války, tedy boji a troskami Ostravy, a jak postupovala fronta, ale chtěli jsme se podívat na druhou světovou válku z jiné perspektivy, z nadhledu. Na to, jak druhá světová válka zasáhla do vývoje města a co v něm ovlivnila a někdy až do dnešních doby. Máme řadu archiválií z období druhé světové války a byla by škoda, kdyby je veřejnost neměla spatřit,“ řekla ředitelka Archivu města Ostravy Hana Šústková.
Válka téměř vymazala z demografie Ostravy židy a poté i Němce
Pracovníci ostravského městského archivu připravovali výstavu od loňského roku. Ředitelka Hana Šústková také upozornila, že zatímco Ostrava byla před druhou světovou válkou velké multietnické město, za druhé světové války z něho prakticky zmizeli kvůli vražednému holocaustu lidé židovské národnosti a po válce i odsunutí obyvatelé německé národnosti. Vystavené materiály přibližují události, které ovlivnily nejen každodenní život lidí, ale také strukturu městské správy, ekonomiky a sociálních vztahů v poválečném období.
Lidé mohou výstavu, obsahující podobu protektorátní Ostravy v úctyhodné šíři, zhlédnout ve foyer Nové radnice po dobu jednoho měsíce. „Výstava dokumentuje všední život i velké okamžiky, ukazuje nám hrdiny té doby. Nepřipomíná nám události na anonymních místech, ale na těch, na kterých se běžně pohybujeme a ukazuje nám, jak vůbec tehdejší Ostrava vypadala. Děje, osobnosti a mnohé reálie, které nám připadají vzdálené, máme tedy díky výstavě přehledně na dosah ruky,“ konstatoval Jan Dohnal, primátor města a pozval Ostravany na rekonstrukci bitvy o Ostravu dne 26. dubna. „Myslím, že to bude velmi atraktivní podívaná, a že program oslav po celý duben bude velmi důstojným připomenutím osvobození,“ dodal.
Vernisáž výstavy Co změnila druhá světová válka? doprovodilo i vystoupení ostravského učitele zpěvu Tomáše Kury, který přednesl nejen dobové protinacistické satirické texty včetně jednoho od Karla Hašlera, ale připomněl i nestárnoucí evergreeny Modravých dálek volání, David a Goliáš či Jen pro ten dnešní den.
Součástí připomenutí osvobození 80. výročí konce druhé světové války v Ostravě bude celé spektrum akcí, mezi něž náleží besedy i výstavy. Oslavy vyvrcholí pietním aktem v Komenského sadech 30. dubna a ekumenickou bohoslužbou v kostele sv. Václava, v jejichž průběhu budou uctěni padlí.
Osvobození Ostravy bylo součástí rozsáhlé Ostravsko-opavské operace, která byla největší vojenskou akcí v rámci 2. světové války na našem území. Náročné a nejtěžší boje Ostravsko-opavské operace na území Protektorátu trvaly 41 dnů a celkem téměř dva měsíce. Do bojů se zapojilo okolo 225 tisíc Rudoarmějců a příslušníků čs. tankové brigády z nichž téměř 24 tisíc padlo a 89 tisíc jich bylo raněno. Naši tankisté přišli u Ostravy o všechny tanky. Německé vojsko mělo asi 155 tisíc vojáků. Z tohoto počtu padlo nebo z boje bylo vyřazeno okolo 75 tisíc mužů a 20 tisíc bylo zajato.